Konec jednoho mýtu. Větrníky vaši nemovitost neznehodnotí, ceny jsou vyšší

Ekonomika
12. 7. 2025 17:07
ilustrační foto
ilustrační foto

Větrné elektrárny v českých obcích nemají negativní vliv na ceny nemovitostí, vyplývá to z analýzy, kterou dnes společně s tvůrci studie představily Česká společnost pro větrnou energii a Komora OZE.

Hodnota rodinných domů a rekreačních objektů v lokalitách s větrnými elektrárnami podle ní rostla v posledních deseti letech srovnatelným způsobem jako v místech bez těchto zařízení. Průměrná cena nemovitostí v obcích s větrnými elektrárnami naopak byla v průměru o pět procent vyšší. V Česku je v současné době na území více než stovky obcí přes 200 větrných elektráren.

Pečlivá analýza vyvrací obavy o ceny nemovitostí

Analýzu zpracovali experti z Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a z Oddělení environmentální geografie Ústavu geoniky Akademie věd. Analytici v ní vycházeli z dat o realizovaných prodejích rodinných domů a objektů individuální rekreace z katastru nemovitostí za období od roku 2014 do roku 2024.

"Na základě naší analýzy lze říci, že přítomnost větrných elektráren nemá v českých podmínkách statisticky významný negativní dopad na ceny nemovitostí v okolních oblastech. Ceny jsou spíše ovlivněny geografickými, ekonomickými a sociálními faktory daných regionů než přítomností větrných elektráren," řekl David Slavata z Ústavu oceňování majetku na Ekonomické fakultě VŠB – Technické univerzitě Ostrava.

Výstavbu větrných elektráren často provází obava lidí ze snížení hodnoty nemovitostí. "Naše dlouholeté výzkumy ovšem ukazují, že v lokalitách, kde se větrné elektrárny postavily, dochází k tzv. efektu familiarizace. Díky osobní zkušenosti obyvatel s elektrárnami dochází k odbourávání původních obav z možných negativních dopadů, zvyknutí si na elektrárny jako na běžnou součást krajiny a převažuje vnímání jejich pozitivních přínosů pro místní rozvoj," uvedl Bohumil Frantál z Akademie věd.

Větrníky jsou pro obce a obyvatele naopak přínosem

Podle Komory OZE větrné elektrárny naopak mohou přispívat k rozvoji venkovských oblastí, a to například finančními odměnami, které provozovatelé elektráren vyplácejí obcím nebo i přímými finančními benefity či slevami pro místní obyvatele. "Peněžní příjmy z větrných elektráren umožňují obcím investovat do rozvoje infrastruktury a služeb, což vytváří atraktivnější prostředí pro život a přitahuje nové obyvatele," podotkl předseda Komory OZE Štěpán Chalupa.

Připomněl, že tento rozvoj podporuje i nově schválený zákon, který zavádí povinný poplatek z elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách. Ten bude plynout přímo obcím a nahradí či případně doplní i dosud nejvíce používané dohody s obcemi.

Česko ale v rozvoji a využívání větrné energie podle dlouhodobých statistik výrazně zaostává. V loňském roce pokryly větrné elektrárny jedno procento v tuzemsku spotřebované elektřiny, přičemž podíl v posledních letech stagnuje. Celoevropský podíl větrných elektráren na spotřebě v loňském roce vzrostl na 20 procent.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: PxHere

Další čtení

Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč

Ekonomika
15. 7. 2025

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
Budvaru se zvýší cena v USA, čeká pokles poptávky. Ale hlavní trhy má jinde.

Americká cla zvýší cenu Budvaru v USA. Čeká se pokles poptávky

Ekonomika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ