Upečte si lahodný koláč z rebarbory
29.04.2009 13:15 Původní zpráva
Jarní koláč z rebarbory patří mezi nebezpečně dobré moučníky. Nic na tom nezmění ani fakt, že reveň nepatří mezi sladké náplně. Milovníci sladkého mohou vsadit na koláč s drobenkou, ostatní určitě potěší varianta vylepšená pudinkem.
Poklad zvaný rebarbora nebo také reveň objevily pro gastronomii barbarské hordy z Mongolska, Číny a Zabajkalí. Pro léčivé účinky si jí vážili zejména Arabové. V Evropě si premiéru odbyla v 18. století v Německu.
Ačkoli reberbora patří mezi zeleninu, používá se podobně jako ovoce. Připravit z ní lze nejen výborné moučníky, koláče, kompoty, ale i zavařeniny. Velmi chutná je také coby náplň do ovocných knedlíků. Kdo se nebojí lehké kyselosti, může si z ní připravit zdravou svačinku. V syrovém stavu má tato zelenina blahodárné účinky na lidský organismus. Obsahuje vlákninu, provitamin A, vitamin C, vitaminy skupiny B, flavonoidy, draslík, mangan, hořčík, fosfor, vápník a další cenné prvky. V malém množství působí výborně proti průjmům. Pokud se jí přejíte, hrozí vám potíže s překyseleným žaludkem a průjem.
Listy reveně raší už brzy z jara, v gastronomii se však používají pouze řapíky zelené, růžové až červené barvy. Nejlepší chuť mají do sv. Jana (koncem června a začátkem července). Později v nich stoupá obsah kyseliny šťavelové a jsou příliš kyselé.
Rebarborový koláč s pudinkem
Přísady na těsto: 50 dkg hladké mouky, prášek do pečiva, 16 dkg tuku na pečení, 12 dkg třtinového cukru, špetka soli, půl balení vanilinového cukru, 2 vejce, tři lžíce mléka
Na náplň: 1 kg reveně, 25 dkg cukru, vanilkový pudink, 3 lžíce zakysané smetany, 5 dkg rostlinného tuku, 3 vejce
Rebarboru opláchneme, začistíme konce a rozkrájíme ji na stejně velké kostičky. Vše zasypeme cukrem a počkáme, až reveň pustí šťávu. Do větší mísy prosejeme mouku společně s práškem do pečiva. Přidáme změklý tuk, cukr, špetku soli, vanilkový cukr, vejce, mléko, důkladně promícháme a vypracujeme těsto.
Připravené těsto vyválíme a položíme na tukem vymazaný plech (těsto by mělo lehce přečnívat přes okraj plechu). Štávu z reveně slijeme a doplníme vodou na 375 ml. V zakysané smetaně rozmícháme pudink v prášku, směs přidáme do šťávy z rebarbory a za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme ještě dvě minuty. Do vzniklé pudinkové hmoty postupně vmícháme změklý tuk a rozšlehaná vejce. Teplým pudinkem potřeme těsto, navrch poklademe rebarboru a pečeme ve středně vyhřáté troubě přibližně 45 minut.
Hotový koláč před podáváním zlehka pokapeme rozpuštěným máslem a zasypeme moučkovým cukrem.
Rebarborový koláč s drobenkou
Přísady: tři větší řapíky rebarbory, tuk na vymazání plechu, trocha hladké mouky na vysypání
Na těsto: 8 lžic změklého másla, balení prášku do pečiva, tři čtvrtě hrnku moučkového cukru, tři čtvrtě hrnku mléka, 2 žloutky, hrnek a čtvrt hladké mouky
Na drobenku: hrnek polohrubé mouky, půl hrnku moučkového cukru nebo cukru krystal, 8 lžic změklého másla
Reveň omyjeme, začistíme konce a rozkrájíme ji na menší kostičky. Mléko ohřejeme na teplotu lidského těla a rozpustíme v něm máslo. Ručním šlehačem ušleháme žloutky spolu s cukrem do pěny. Poté přidáme máslové mléko a pokračujeme ve šlehání. Do vzniklé směsi po troškách přidáme mouku prosátou s práškem do pečiva a důkladně promícháme.
Máslo necháme rozpustit v kastrolku, přidáme cukr, polohrubou mouku a důkladně prohněteme mezi prsty. Vzniklou drobenku uložíme na chladné místo.
Vzniklé těsto nalijeme na plech vymazaný tukem a vysypaný moukou (také můžeme plech vymazat tukem a vyložit pečicím papírem). Uhladíme ho stěrkou, zasypeme nakrájenou rebarborou a nakonec bohatě posypeme drobenkou. Koláč pečeme v dobře předehřáté troubě na 150 °C přibližně půl hodiny až 40 minut.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.