Správný perník? Nadýchaný a vyklenutý
18.11.2008 16:06
Správný perník musí být nadýchaný a krásně vyklenutý, nesmí být rovný jako placka, netají svůj recept na oblíbené pečivo paní Rusková. Její první vzpomínka na pečení perníků spadá do druhé světové války. "Moje stařenka (babička) vždycky před Mikulášem napekla ranec perníků a já jsem s ní jako malé, asi pětileté děcko chodila po rodinách. Někde jsme šli dovnitř, jinde jsme nechali uzlík za dveřmi. Stařenka tam přidávala i ořechy a jablka, většinou u rodin s mnoha dětmi. V té době pro ně totiž nebylo mnoho jiné radosti, tenkrát jsme neznali pomeranče nebo banány," uvedla.
Postupem času se paní Julie začala sama zapojovat do pečení i dekorování. "Nějaké nadání mi dal Pánbůh, zbytek dotvořila maminka. Už jsem to předala dceři, v rodinném díle pokračuje i vnučka. Když se učila, byl i kredenc od cukru. Je to pro mě srdeční záležitost, pokračování života tím, že tvorba zůstává čistá, bez pozlátka," vyprávěla pekařka z Valašska, která je původní profesí kuchařka. Za komunismu musela nedobrovolně opustit zemědělskou školu.
Bez tuku, ale zato voňavý
Podle paní Ruskové nesmí být v perníku žádný tuk, základními surovinami jsou med, mouka a vajíčka a pak také koření, aby voněl. "Po upečení musí mít zlatou barvu, barvu medu, neměl by být potíraný žádnými přípravky pro dobarvení. Podle mého gusta by měl být zdobený střídmě, aby nebyl celý přikrytý polevou a bylo vidět i upečené těsto," přiblížila pekařka. Motivy prý čerpá převážně z vlastních nápadů, základním vzorem na zdobení ale je "valašská osmička" - řetěz za sebou poskládaných osmiček.
Na Mikuláše v Poličné vyrábějí tradiční postavy - čerta, anděla a Mikuláše. K Vánocům zase hvězdičky či zvonečky, dále třeba srdíčka, podkovy, koníky a chaloupky, obvyklé vzory,
Ve správném perníku nesmí vedle medu chybět mouka, vejce a koření. Tuk by se naopak používat neměl. Po upečení má být perník zlatohnědý, nadýchaný a lehce klenutý. Polevou se zdobí pouze střídmě. |
Její perníčky kromě rodiny, sousedů a známých dělají radost například i dětem z dětských domovů. Své umění předvádí paní Rusková řadu let také návštěvníkům Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde bude její stánek s pečivem k vidění na Mikulášském podvečeru 5. a také na Vánočním jarmarku 13. prosince.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.