Za historií perníku do Loštic
28.10.2009 16:41
Výstavu mapující historii perníkářského řemesla na Moravě a především na Šumpersku bude od příštího týdne hostit Památník Adolfa Kašpara v Lošticích.
Expozice, tematicky spjatá s vánočními svátky, návštěvníkům nabídne zejména bohatou a vzácnou sbírku perníkářských forem, které často patří mezi vrcholné výrobky řezbářských mistrů. Lidé si jich budou moci prohlédnout kolem stovky, jak uvádí kurátorka výstavy Mária Kudelová.
ČTĚTE TAKÉ: Voňavé medové zlato
V perníkové chaloupce pečou bílý perník
Kolekce perníkářských forem pochází ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku, které výstavu připravilo. Autory forem byli jak profesionální řezbáři, tak samotní mistři perníkáři. Zdobí je například motivy husarů na koních, mužů a žen v dobových krojích, postava svatého Mikuláše, srdíčka a mnohé další. Zřejmě nejzajímavějším exponátem bude forma - svatební srdce - z roku 1765. "Je vzácná nejen stářím, ale i tím, že je datovaná. Je to náš zřejmě nejvzácnější exponát, který bývá i často publikován," řekla kurátorka.
ČTĚTE TAKÉ: Správný perník? Nadýchaný a vyklenutý
Novější perníkářské pomůcky zastupují vykrajovací formy či obrázky na perník z počátku 20. století. Expozice se kromě toho zaměří na vnímání perníku jako jednoho z důležitých symbolů vánočních svátků. Návštěvníci se mohou těšit rovněž na přehlídku výrobků současných perníkářek z okolí Loštic.
Výstava nazvaná O perníku se v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích bude zahájena ve čtvrtek 5. listopadu a potrvá do 16. ledna příštího roku.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.