Další tříválec
Citroën se zapojil do hry, přichází s novou generací motorů
03.01.2013 09:54 Původní zpráva
Snaha automobilek snížit spotřebu svých vozidel, a tím také omezit škodlivé emise, je v současnosti znatelná. Přicházejí nové generace spalovacích motorů, které výkonem nezaostávají, ale spotřebou se dostávají k nebývale nízkým hodnotám.
Do hry se zapojil i Citroën, který vypouští novou řadu benzinových motorů PurTech, jež využívají nejnovější technologie a nabízejí srovnatelné nebo vyšší výkony než předchozí generace, přičemž současně došlo k výraznému snížení spotřeby paliva a emisí skleníkových plynů, a to až o přibližně 25 %.
Zadávací podmínky k nové generaci motorů PureTech si vynutily zcela novou koncepci mechaniky. U projektu, jehož cílem bylo výrazné snížení emisí škodlivin a spotřeby paliva, muselo totiž rovněž dojít ke snížení celkové hmotnosti vozu a zvýšení jeho kompaktnosti. Posledním požadavkem na projekt byl specifický výkon 50 kW/litr.
Bylo vyvinuto několik objemů válců a dva z nich jsou dnes v nabídce (tedy se prodávají): 1 litr a 1,2 litru s výkony od 68 do 82 k (50 - 60 kW). V závislosti na daném modelu a pneumatikách činí spotřeba těchto nových motorů ve smíšeném režimu 4,3 - 4,6 l/100 km, což odpovídá emisím CO2 99 - 107 g/km. Oproti předchozí generaci jde o snížení takřka o čtvrtinu.
Motory PureTech využívají nejmodernější technologie, aby co nejlépe splňovaly očekávání uživatelů. Paqtří mezi ně rozvod se dvěma vačkovými hřídeli v hlavě válců, se čtyřmi ventily na válec, které pohánějí přímo mechanická zdvihátka pro lepší plnění a lepší výkon, hydraulické proměnné časování u hřídelů sání a výfuku pro příjemnější řízení při nejmenších a středních otáčkách a pro optimalizaci spotřeby, elektrické řízení umožňující optimalizovat zatížení baterie s alternátorem s volnoběžkou, který se na maximum používá ve chvílích, kdy není nutné vynakládat energii. Při vývoji nové generace motorů bylo podáno 52 patentů; 23 patentů se vztahuje na konstrukci motoru, 20 patentů se týká řízení motoru a 9 specifických výrobních postupů a nástrojů.
I Citroën používá tříválcový motor, namísto čtyřválcové pohonné jednotky s sebou totiž nese řadu výhod. Třeba snížení ztrát vzniklých třením, zmenšení počtu pohyblivých dílů, snížení hmotnosti, kompaktnost - všechny tyto výhody umožňují rovněž snížit spotřebu paliva.
Největší prospěch z technologií využívaných u motoru má systém spalovaní, který je hlavním faktorem pro objem spotřeby a emisí. Poměr mezi vrtáním a zdvihem byl stanoven tak, aby se optimalizoval kompromis mezi vnitřní účinností spalovacího systému a ztrátami způsobenými třením motoru.
Vnitřní aerodynamika (rozvody sání, tvar hlav pístů a spalovací komory s kompresním poměrem 11:1) byla optimalizována, aby se umožnil chod s velkým poměrem zbytkového plynu (IGR - Internal Gas Recirculation), který snižuje spotřebu a emise škodlivých plynů.
Pro snížení doby nutné ke zvýšení teploty motoru zde byla použita technologie "Split Cooling". Při startu, kdy je motor studený, jsou chladicí okruhy bloku a hlavy motoru odděleny tak, aby se teplota mechaniky zvýšila co nejrychleji. Přináší to dvě výhody: snižují se emise CO2, které jsou vyšší, pokud je motor studený, a zvyšuje se účinnost vytápění kabiny.
Nové typy motorů, které jsou v nabídce u několika modelů značky (Citroën C3, DS3 a C-Elysée), se vyrábějí ve francouzské továrně v Trémery.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.