Samovolné zrychlení
Ford čelí v USA žalobám, ale chyba je prý na straně řidiče
29.03.2013 08:50
Americká automobilka Ford Motor čelí ve Spojených státech žalobě 20 spotřebitelů, kteří požadují odškodné za to, že druhá největší automobilka v USA téměř deset let prodávala vozy, u kterých hrozilo samovolné zrychlení. Žaloba se týká více než 30 modelů Ford, Lincoln a Mercury vyrobených v letech 2002 až 2010.
Žaloba tvrdí, že tyto modely byly vybaveny elektronickým systémem na ovládání plynu, který neměl spolehlivý bezpečnostní systém přednostního brzdění. Ten má zabránit nechtěnému přidávání plynu. Tyto systémy začal Ford montovat do některých severoamerických modelů až od roku 2010.
Majitelé aut požadují kompenzaci za nákup vozů. Právníci poukazují na to, že lidé zaplatili přemrštěné částky za automobily s defektem. Kdyby o tomto nedostatku věděli, auto by si buď nekoupili, nebo by za ně zaplatili méně.
Riziko samovolného nečekaného zrychlení se poprvé objevilo u vozů Toyota, která musela v letech 2009 až 2011 svolat ke kontrole více než deset milionů vozů. Loni se automobilka dohodla na urovnání hromadné žaloby. Celkem zaplatila 1,1 miliardy USD (22,2 miliardy Kč).
Ford upozornil, že podle studie amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) bývá obvykle hlavním důvodem samovolného zrychlení chyba řidiče. "Práce NHTSA je mnohem více vědecká a důvěryhodnější, než práce, kterou udělají právníci poškozených a jejich placení experti," prohlásil Ford v prohlášení. Pouze ve vzácných případech mohou podle Fordu za zrychlení závady ve vozidle, jako vadná podlaha nebo mechanické komponenty.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.