Nenechat se zaskočit
Jak připravit auto na zimní provoz (I. část)
25.10.2016 09:55 Původní zpráva
Zima se blíží každým dnem. Pro řidiče to znamená připravit se na úplně jiné podmínky, než na které byli zvyklí v uplynulých měsících. A nejen to, přepnout na zimní provoz je třeba také vozidlo. V prvním pokračování se věnujeme pneumatikám, v další přijdou na řadu například podvozek, akumulátor či výbava, která není povinná, ale také důležitá.
Mokro, námraza, sníh, led. To všechno může řidiče potkat v nejbližší době a být připravený na zhoršené povětrnostní podmínky znamená nejen změnu stylu jízdy, ale také mít auto natolik v pořádku, aby nezklamalo zrovna v momentě, kdy je to nejméně zapotřebí. Jednoduše řečeno - na zimu je třeba se přichystat důkladnou prověrkou vozu.
V současné době nabízí většina značkových servisů zimní kontroly, majitele vyjdou řádově do tří stokorun, ale nejsou to v žádném případě vyhozené peníze. Odborníci řeknou, co je třeba opravit či doplnit, aby byl zimní provoz bez problémů. Ovšem ne všichni majitelé nabídku využijí, mnozí více důvěřují vlastnímu úsudku a svým rukám. Ale neměli by zapomínat na to, o čem je řeč v následujících řádcích.
Pneumatiky
Není pochyb o tom, že při zimní jízdě hrají velkou roli. Pravidla silničního provozu říkají, že čas přezouvání je prvním listopadovým dnem, avšak jsou natolik benevolentní, že termín není povinný. Když je hezky a suchá silnice, pak sankce za používání takzvaných letních pneumatik v zimním období nehrozí. S jedinou výjimkou - jestliže je na úseku dopravní značka "Zimní výbava" (na modrém podkladu bílý symbol osobního auta a sněhové vločky), pak platí povinnost zimního obutí bez ohledu na stavu vozovky a počasí.
Experti tvrdí, že již při poklesu průměrných denních teplot pod 7 stupňů Celsia, je rozdíl mezi letním a zimním obutím velký. Především je znát v brzdné dráze, letní pneumatiky ztrácejí potřebnou pružnost, snížení přilnavosti a tím zhoršení bezpečnosti. Při rychlosti 40 km/h může být brzdná dráha delší až o délku vozidla, a to už může přinést komplikace třeba při dávání přednosti chodcům na přechodu.
Naštěstí většina českých řidičů nutnost zimního přezouvání chápe. I když nákup pneumatik se zimním dezénem naruší rodinný rozpočet. Za nejrozšířenější rozměr 195/65 R15, který patří například na vozy Škoda Octavia, VW Golf či Ford Focus, utratí zhruba 58 procent řidičů mezi 1000 a 1500 korunami, částku od 890 korun do 1000 korun investuje zhruba 40 procent motoristů. Bezpečnost ale stojí za to, případná havárie vyjde daleko dráž...
Přezouvání
Podle průzkumů více než tři čtvrtiny (78 procent) Čechů čekají s přezutím na přelom října a listopadu, kdy je výměna pneumatik povinná. Kromě data je hlavním důvodem pro obutí zimních gum i počasí. Český motorista je totiž poměrně vnímavý na teplotu a podmínky, které venku panují. Pokud tedy bude mírná zima, riskuje jízdu na letních gumách až 15 procent řidičů. Zbývajících sedm procent používá trvale letní, zimní nebo celoroční pneu.
Přezouvání je také útokem na psychiku majitele vozu, který vyznává filozofii "ihned", avšak pneuservisy zažívají v období přezouvání takový nápor, že nestíhají a jejich záznamy se plní objednávkami. Navíc je dobré být i při přezouvání pozorný, Česká obchodní inspekce totiž našla nedostatky u 38 procent pneuservisů. V drtivé většině případů se jednalo o neuvádění přesných cen za přezutí (klient zaplatí jinou částku, než byla oznámena), nevystavování dokladů (když se chce pneuservis zbavit odpovědnosti) nebo uvádění cen bez DPH (opět manipulace s cenou v neprospěch zákazníka). Stejně tak se ze strany servisu může potkat s tlakem na nákup gum, které původně nechtěl, ale údajně jsou jako jediné skladem. A kdo spěchá, mnohdy podlehne...
Základním pravidlem pro bezpečnou jízdu v zimě je hloubka dezénu minimálně čtyři milimetry. Výška běhounu nové pneumatiky je zhruba 8 mm, pokud je sjet na 6 mm, prodlužuje se brzdná dráha o 20 procent a při opotřebení na 4 mm, je delší o 50 procent.
Za zimní pneumatiky považuje zákon ty, které jsou označené M+S, ovšem odborníci tvrdí, že by jim více slušelo označení "celoroční". Ti, kteří plánují častější jízdu v zimních podmínkách, by měli volit pneu označené takzvaným alpským symbolem. "Jde o emblém trojité hory se sněhovou vločkou, bývá umístěný vedle zákonem požadovaného značení M+S," říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Co řekly testy
Tradičně podrobil zkouškám pneumatiky d´Test. V nich z patnáctipalcových v zimní variantě se mohou pochlubit dobrými jízdními vlastnostmi Goodyear UltraGrip 9 a Michelin Alpin A4. Jsou to podle testování vyvážené pneumatiky bez slabin, a proto jim patří nejvyšší příčky v testu a UltraGrip 9 je navíc nejlepší z pohledu spotřeby paliva.
Mnoho řidičů si pořizuje takzvané celoroční pneumatiky, i je d´Test podrobil vzájemnému porovnání jízdních vlastností. Dobrou celkovou známku nedostal žádný model, dva jsou uspokojivé - konkrétně Vredestein Quatrac 5 a Michelin CrossClimate. Zatímco Vredestein dostal dobrou známku pouze za jízdu na náledí a na ostatních površích už tak jistý nebyl, Michelin má kromě jízdy na sněhu dobré vlastnosti na mokru, suchu i náledí, a dostál tak tvrzení výrobce, že jde o letní pneumatiku se zimní homologací. Obě pneumatiky se pomalu opotřebovávají - odhadovaná životnost Michelinek je zhruba 46 tisíc a u Vredesteinů bezmála 40 tisíc kilometrů.
Možná někdo namítne, že zmíněné pneumatiky patří do vyšší cenové kategorie. Ovšem znovu je třeba zdůraznit, že šetřit se má na správném místě. Na zimním obutí rozhodně ne...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.