Kolem General Motors, druhé největší automobilové společnosti světa, se toho událo poměrně hodně. Kromě dřívějšího sdělení, že končí kapitolu Chevrolet v Evropě, ještě mění nejvyššího šéfa za šéfovou a oznámila, že dá sbohem klokanům v Austrálii.
Ženy nejenže hrají fotbal, hokej a vzpírají, ale už také budou řídit společnosti, které byly dosud hájemstvím mužů. Výkonnou šéfkou největší americké automobilky General Motors (GM) se totiž stane příští měsíc jednapadesátiletá Mary Barraová, a bude tak ve firmě první ženou v této funkci. Viceprezidentka GM pro vývoj nahradí dosavadního generálního ředitele Daniela Akersona, který odchází k 15. lednu. Původně měl odejít o několik měsíců později, ale firma sdělila, že za dřívějším odchodem jsou osobní důvody, neboť jeho ženě nedávno diagnostikovali pokročilou fázi rakoviny.
Nová šéfová ovšem ještě nemá nic společného s verdiktem, že General Motors přestane do čtyř let vyrábět automobily v Austrálii a uzavře své tamní továrny, kde vyrábí automobily pod značkou Holden. Důvodem rozhodnutí jsou vysoké náklady a trvale silný kurz australské měny.
Australská divize GM Holden, která zaměstnává téměř 4000 lidí, v loňském roce vyrobila zhruba 95 tisíc vozů a vykázala ztrátu 153 milionů australských dolarů (téměř tři miliardy korun). Divize má na australském automobilovém trhu asi desetiprocentní podíl.
Už v roce 2008 ze země odešla japonská Mitsubishi Motors, v květnu se rozhodl opustit ostrovní kontinent americký Ford a největší strach mají teď Australané z toho, že stejný krok udělá japonská Toyota, poslední velká automobilka v zemi. Zdá se to být pravděpodobné, neboť na australském trhu se ročně prodává zhruba 1,1 milionu automobilů, ovšem prodej místně vyráběných vozů klesl na méně než čtvrtinu celkového odbytu ze zhruba 390 tisíc v roce 2005.
Německému koncernu Volkswagen zase končí smlouva s konkurenční společností Daimler, která pro VW vyrábí velkou dodávku Crafter. Kontrakt nejspíš prodloužený nebude, neboť prosákla zpráva, že VW uvažuje o výstavbě nové továrny v Polsku. Ta by znamenala sice investici miliardy eur (cca 27 miliard korun), ovšem na druhou stranu by výrazně snížila výrobní náklady.
Konečné rozhodnutí ale firma ještě neučinila, avšak připustila, že zkoumá možnosti výroby vozů Crafter v různých zemích. Pro Polsko mluví fakt, že nedaleko Poznaně sjíždějí z výrobní linky užitkové automobily Caddy a T5.
Automobilka Škoda Auto začne na jaře příštího roku vyrábět v ruském závodě Kaluga model Škoda Rapid. Dosud se tam vyráběla Škoda Fabia, zhruba v polovině letošního roku byla ukončena výroba Octavie druhé generace. Ve druhém ruském závodě v Nižním Novgorodě Škoda působí přesně rok, vyrobila tam zatím asi 30 tisíc vozů.
Pozadu nezůstává ani Jaguar Land Rover. Stává se první britskou automobilkou, která otevře výrobní závod v Brazílii. Po dohodě s brazilskými státními orgány vybuduje závod ve státě Rio de Janeiro. Výstavba výrobního závodu se sídlem ve městě Itatiaia bude zahájena v polovině příštího roku a předpokládá se, že první vozy sjedou z montážní linky v roce 2016. No, když to vezmeme do důsledků, tak velká kočkovitá šelma do Jižní Ameriky patří...