Je to někdy hodně složité rozhodování, zda svého zvířecího miláčka nechat v době dovolených u příbuzných či známých nebo ho vzít s sebou. V druhém případě je nutné se na dlouhou cestu s ním připravit, aby nedošlo ke zbytečným komplikacím.
Převážet na dovolenou morče nebo andulku, to je legrace. U těchto zvířat by nikoho nenapadlo, aby jim nepořídil nějakou schránku nebo klec. Ale kočka? Nebo pes? Řidič musí dávat pozor, aby se na něj nevztahoval zákon o ochraně zvířat proti týrání, neboť právní úprava hovoří o tom, že zvíře v autě musí být převáženo tak, aby mu nehrozila žádná újma a zároveň neohrožovalo posádku. V případě, že se policii při případné kontrole nebude něco pozdávat, může udělit pokutu až dva tisíce korun.
V každém případě je dobré si uvědomit, že například pes volně usazený v autě se v případě nehody může stát zdrojem nebezpečné situace. Proto je nutno ho převážet tak, aby se podobnému riziku předešlo. Majitelé kombíků často řeší převoz psa umístěním zvířete do zavazadlového prostoru. V tomto případě je užitečné si pořídit síťku (vyjde zhruba na 120 korun), kterým oddělí přepravní prostor od posádky. A mazlíčkovi pro větší pohodlí dá do "kufru" ochranný potah (cca 600 až 1000 korun). A také pozor na to, aby spolu s ním nebyly volně uložené věci, které by ho mohly zranit.
Jenomže když je zavazadlový prostor plně naložený, pak musí pejsek, což je nejčastěji přepravované zvíře, do kabiny. Majitel mu může pořídit bezpečnostní postroj (zhruba 150 korun), kterým se mazlík upevní podobně jako osoba, ovšem dobrým řešením jsou i přepravky, jež se dají koupit podle velikosti a vybavení za 250 korun, ale také za 2600 korun. Přepravka by se neměla převážet na místě spolujezdce kvůli eventuálnímu výbuchu airbagu.
Větším rasám více svědčí přepravní klece, jejichž cena se pohybuje od tisícikoruny výše. A další možností je závěsné lůžko umístěné na zadním sedadle (cena od 500 korun).
Stejně jako člověk i zvíře při dlouhém cestování potřebuje přestávky, takže nechat ho na odpočívadle každé dvě hodiny proběhnout znamená zajistit si na další časový úsek klid, měl by také dostatečně přijímat stravu tekutiny.
Při cestách do zahraničí musí mít pes platný veterinární pas, který je jednotný ve všech zemích EU, bez něj překročit hranice znamená vystavovat se případnému postihu. Vydává ho veterinář, který také sdělí veškeré legislativní podrobnosti.