Události týdne
Neinformovaný šéf, Škoda Yeti u soudu a ovoce výhrůžek
21.01.2017 07:11 Původní zpráva
O ničem jsem nevěděl, prohlásil bývalý šéf koncernu Volkswagen Martin Winterkorn při slyšení před německými zákonodárci. Informaci o emisním podvodu prý získal až při oficiálním přiznání automobilky.
Tak to je tedy pořádný "ordnung"! Nejvyšší šéf nic neví o systematickém podvádění, které bude stát společnost stovky miliard korun! A nejen on, nic prý netušila ani výkonná rada koncernu. Nějak se tomu nechce věřit, nicméně důkazy neexistují a na otázku, zda si myslí, že z manipulace může být obviněno jen několik techniků, Winterkorn odpověděl, že o podvodu zřejmě vědělo více než hrstka zaměstnanců. Sám však neví, kolik lidí se na podvodech podílelo. Tak to je dobré, jemu se nic neřeklo...
Aféra propukla za oceánem a tam také bude směřovat největší pokuta a částka na odškodnění, ovšem Evropa si nechce nechat líbit protežování USA. Přilétla první vlaštovka - zemský soud v německém Hildesheimu v úterý nařídil automobilce Volkswagen, aby od jednoho německého zákazníka za plnou cenu odkoupila naftový vůz vybavený softwarem pro manipulaci s testy emisí. Zákazník za automobil Škoda Yeti v roce 2013 zaplatil 26 499 eur (716 tisíc Kč). Mluvčí Volkswagenu ovšem uvedl, že počítá se zrušením tohoto verdiktu. Upozornil také, že jiné soudy v předchozích případech dospěly k opačným závěrům než soud v Hildesheimu. Není se co divit, právoplatnost rozsudku by spustila lavinu žalob, o kterou VW zcela jistě nestojí.
Ostrá kritika automobilových výrobců nového prezidenta USA Donalda Trumpa v souvislosti s dovozními cly přinesla ještě před včerejší inaugurací ovoce. Automobilka General Motors ohlásila, že investuje do závodů ve Spojených státech v letošním roce další jednu miliardu dolarů (25,2 miliardy Kč) a přesune část výroby součástek z Mexika do Spojených států. Loni oznámila, že v USA investuje 2,9 miliardy USD. Také Hyundai Motor Group hodlá v příštích pěti letech zvýšit investice ve Spojených státech o polovinu na 3,1 miliardy dolarů (zhruba 79 miliard Kč) a uvedla, že zvažuje i výstavbu nové továrny v USA.
Otázkou zůstává postoj německých výrobců, k nimž také směřovaly Trumpovy výhrůžky. "Pokud stavíte továrnu v Mexiku a plánujete prodávat auta v USA bez 35procentní daně, tak na to můžete zapomenout," vzkázal automobilce BMW v rozhovoru pro list Bild. Bavorská značka podle serveru BBC již před týdnem uvedla, že navzdory Trumpovu negativnímu přístupu k dovozu aut do USA nehodlá své plány na novou továrnu v Mexiku měnit. Uvidíme, zda i v tomto případě bude platit, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří...
Fakt je, že se prodej nových osobních automobilů v Evropské unii loni zvýšil o 6,8 procenta na 14,641 milionu. Růst tak vykázal již třetí rok za sebou. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA), které rovněž ukázaly pokles tržního podílu největší evropské automobilky Volkswagen. Její klíčová značka VW si nicméně udržela vedoucí pozici na trhu, zatímco její česká značka Škoda obsadila deváté místo.
Auta přibývají, a tak není divu, že některá velkoměsta uvádějí do praxe různá opatření, aby snížila množství škodlivin v ovzduší. V pondělí začala omezení platit i v Paříži, kterou podle úřadů projede denně 600 tisíc vozidel a 100 tisíc motocyklů. Všichni majitelé musejí zakoupit známku, která signalizuje, jak moc přispívají k zamoření. Samolepicí známka zvaná Crit'Air se prodává za 4,2 eura (114 Kč). Auta bez tohoto označení smějí jezdit po Paříži jen o víkendech a v pracovní dny od osmi večer do osmi ráno. V případě většího smogu ve městě bude dočasně zakázáno jezdit těm vozidlům, která ovzduší znečišťují více.
No, budoucnost asi přinese městskému provozu nejednu ránu...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.