V uplynulých dnech se toho událo dost. V Česku vláda odsouhlasila novelu zákona o pozemních komunikacích, která umožní na vybraných silnicích 1. třídy maximální rychlost 110 km/h, Nejvyšší soud vyřešil spor mezi majitelem vozidla a pojišťovnou Allianz o výplatě pojistného tím, že dal zapravdu pojišťovacímu domu. Vůz měl totiž při nehodě sjeté pneumatiky pod stanovenou hranici. A pojišťovna platit nemusí...
Mladoboleslavská automobilka Škoda připustila, že od roku 2016 bude vyrábět auta s hybridním pohonem plug-in. Nejprve se má jako hybrid s možností dobíjení akumulátorů přes zásuvku objevit model Superb, později dostane alternativní pohon také Škoda Octavia. Zatvrzelí vyznavači spalovacích motorů však nemusí smutnit, vozy s klasickým motorem bude automobilka s logem okřídleného šípu vyrábět dál.
Příznivci luxusu na kolech se mohou radovat. Německá automobilka Porsche by měla začít prodávat svůj doposud nejdražší model do začátku prosince. Základní cena hybridního modelu 918 Spyder má začínat na 768 026 eur (21,2 milionu Kč) a může se vyšplhat s dalšími doplňky až na 947 716 eur (26,2 milionu Kč). Což není zrovna málo, ale údajně je poptávka po novém modelu vysoká zejména v Severní Americe a šéf prodeje automobilky Bernhard Maier uvedl, že volných už je pouze několik málo desítek kusů.
Firma představila nový model 918 Spyder na frankfurtském autosalonu loni. Jeho výroba je omezena na 918 aut ročně, což má potrhnout exkluzivitu tohoto vozu a značky.
Francouzská automobilka Renault jde na věc z jiné strany. Sází na levná auta a masové prodeje. A tak otevřela svůj první závod na výrobu aut v Alžírsku. Počáteční kapacita výroby je 25 tisíc vozů ročně. Renault však v další fázi plánuje ztrojnásobit tuto kapacitu na 75 tisíc vozů, v závodě se bude vyrábět model Renault Symbol.
Mimochodem v Alžírsku se loni prodalo 425 tisíc vozů, je tak po Jihoafrické republice druhým největším automobilovým trhem v Africe. Letos však trh klesá, od ledna do září se zde prodalo jen něco přes 265 tisíc vozů. Renault však v Alžírsku vidí silný potenciál, protože zhruba 70 % aut na silnicích je starších než deset let. V zemi připadá také na 1000 obyvatel jen 100 aut, v západní Evropě je to 500 aut na 1000 obyvatel.
Firma Takata je předním světovým výrobcem airbagů a od roku 2000 jich dodala automobilkám více než sto milionů. Jenomže od roku 2008 bylo svoláno k opravám přes 17 milionů vozů vybavených airbagy právě od Takaty, z toho více než 11 milionů aut bylo prodáno na americkém trhu. Na společnost podali ve Spojených státech žaloby už jednotliví zákazníci a připravuje se hromadná žaloba. U vadných airbagů může dojít k závadě v nafukovacím systému a v případě nehody mohou prý z aktivovaných airbagů vyletět části kovu.
Jen ve Spojených státech byly se závadnými airbagy od Takaty spojeny čtyři úmrtí a nejméně 30 případů zranění. Pátou obětí je zřejmě řidič, který zemřel při nehodě letos v červenci v Malajsii.