Německá automobilka Opel oznámila, že se stahuje z čínského trhu, italská vláda zase omezuje počet služebních vozů, ruská chce vsadit na domácí produkci a o nejlevnější vůz na světě nebyl zájem. Tak to jsou v kostce informace, které v uplynulém týdnu zaujaly.
Opel v loňském roce prodal na čínském trhu pouze 4365 vozů, což je výsledek, kterým se opravdu chlubit nelze. Nebyla to první špatná roční bilance v Říši středu, a tak došlo k očekávanému kroku. Automobilka oznámila, že začátkem příštího roku ukončí prodej svých aut v Číně. Vytíženost továrny v Rüsselsheimu má zajistit produkce vozů značky Buick pro USA...
Italská ministerstva provozují celkem 59 tisíc služebních aut a vládě se to zdá příliš. V rámci šetření rozhodla, že část z nich prodá v internetové aukci. Celkem bude nyní hledat nové majitele 151 vozů a jsou mezi nimi i luxusnější značky jako Maserati, Jaguar nebo BMW. Tím ovšem rozprodej nemá končit, ministerská flotila by se měla zmenšit o čtvrtinu. Jednotliví zaměstnanci se budou o auta nově muset dělit - pokud dříve měl služební vůz k dispozici jediný úředník, nyní bude auto využívat více lidí.
To ruská vláda počet aut pro státní instituce snižovat nechce, ale plánuje omezit nákupy dovážených osobních vozů. Hodlá tak pomoci domácí výrobě automobilů, aby překonala současný pokles poptávky. Největší ruská automobilka AvtoVAZ totiž loni kvůli slabému prodeji prodělala 6,9 miliardy rublů (téměř čtyři miliardy korun) po zisku 211 milionů rublů v předchozím roce, odbyt automobilů se značkou Lada se propadl téměř o pětinu a činil kolem 481 tisíc vozů. No, pro některé státní zaměstnance to může být šok, až přesednou třeba z audi nebo mercedesu do modelu Lada Granta.
Uplynulé dny mají také na svědomí několik výročí. Tím hlavním jsou čtyřicetiny Volkswagenu Golf, který se i na českých silnicích objevuje v hojném počtu. Za posledních deset let se množství vozů VW Golf v registru vozidel téměř zdvojnásobilo na zhruba 110 tisíc vozidel. Průměrné stáří stouplo o jeden rok na 13,7 roku. Na trhu ojetin je nejvíce rozšířená čtvrtá až šestá generace vozu, tedy auta vyrobená od roku 1997 do předloňska. Z pohledu motorizací jasně vedou turbodiesely 1.9 a 2.0 a novějších modelů pak 1.6 TDI a benzinový 1.2 TSI.
Pětileté výročí oslavilo nejlevnější auto světa, který pod názvem Nano vyrobila indická automobilka Tata. Vůz byl představen na autosalonu v Dillí v lednu 2008 a původně stál v nejlevnější verzi 100 tisíc rupií, to jest asi 45 tisíc korun. Původní záměr automobilky se ovšem tak zcela naplnit nepodařilo. Majitelé jízdních kol, mopedů a skútrů, kteří své jednostopé stroje využívají i pro převoz vícečlenných rodin, totiž nevnímají model Nano jako plnohodnotný automobil. Vůz se nyní prodává ve třech verzích, lišících se převážně výbavou. Nejdražší varianta obsahuje oproti nejlevnější například klimatizaci, centrální zamykání nebo elektricky stahovatelná okénka. V rámci šetření nákladů má ovšem jen jedno zpětné zrcátko a nemá posilovač řízení, airbagy či autorádio.
Německo se chystá nejen zavést dálniční poplatky pro osobní vozy, ale také chystá vyhlásit nulovou toleranci alkoholu za volantem. Příslušnou změnu zákona chtějí ještě letos prosadit němečtí Zelení a jejich návrh podporuje i postkomunistická Levice. V Německu je nyní povoleno řídit s 0,5 promile alkoholu v krvi. Při překročení této hranice hrozí řidičům vysoké pokuty a odebrání řidičského průkazu. Kromě toho se považuje za přitěžující okolnost při dopravní nehodě, pokud měl řidič více než 0,3 promile alkoholu v krvi.