Aston Martin byl posledním velkým britským výrobcem automobilů, který stál jen na vlastních nohách. Bentley patří koncernu Volkswagen, Jaguar Land Rover indickému majiteli Tata Motors, Rolls Royce vlastní BMW. Bašta ovšem padla, pět procent akcií Aston Martinu nyní koupil německý koncern Daimler.
Sto let stará britská značka bude využívat motory z vývoje divize Mercedes-AMG, elektronické komponenty jí bude dodávat Mercedes-Benz. A to by mělo zabránit dalšímu propadu, například loni její zisk klesl o devět procent; prodala 3800 vozů, o zhruba deset procent méně než v předešlém roce.
Až tak velké překvapení to však není, propojování automobilek je na denním pořádku. Však jen díky němu se podařilo Renaultu proniknout do Říše středu, když se dopracoval ke společnému podniku s čínskou společností Dongfeng.
Také americký výrobce elektromobilů Tesla Motors začal nabízet svůj sedan Model S v Číně. Nedávno otevřel svůj obchod v centru Pekingu a tento týden spustil internetové stránky v čínštině, kde přijímá objednávky od čínských zájemců. Jenomže zatím na nich chybí název automobilky v čínštině. Důvod je prostý: čínský název "Tche S' La" si již v roce 2006 zaregistroval místní podnikatel, který se odmítá obchodní značky vzdát. Tesla má ale v Říši středu ještě jeden problém - dosud nestanovila cenu svého vozu. Čína totiž ještě nerozhodla o daňové politice v případě dovozu aut na elektrický pohon.
Mladoboleslavská Škodovka naopak může mít radost z toho, jak si vede třetí generace modelu Octavia. Nejenže postoupila mezi sedm finalistů ankety o evropské Auto roku (Car of the Year 2014), ale v listopadu se už druhý měsíc za sebou ocitla mezi nejprodávanějšími modely na starém kontinentu. Drží se na pátém místě, a to je pro ni velice dobrým vysvědčením. Jasným králem prodejů je Volkswagen Golf, dlouhodobě se drží na nejvyšší příčce a vypadá to, že ho konkurence hned tak nesesadí.
Blíží se také detroitský autosalon, který v lednu tradičně otevírá sezonu velkých přehlídek. Má specifickou roli, neboť se na něm objevují především modely, které si dělají čáku uspět na severoamerickém trhu. Pro Evropu pak bude důležitější autosalon v Ženevě, jenž na začátku března představí novinky příštího roku a nabídne pohled do budoucnosti. Třeba v podobě modelu Škoda Octavia Coupé...
A na Kubě se bude tančit! Poprvé od revoluce z roku 1959 si domorodci budou moci koupit nový vůz bez povolení vlády. K dílčí reformě automobilového trhu došlo na Kubě před dvěma lety, místní obyvatelé si díky ní mohou navzájem prodávat ojetiny. Když si ale od státních prodejců chtějí koupit nový vůz nebo auto z druhé ruky, obvykle relativně nový vůz z půjčovny, musí žádat o svolení. Reforma se prý vztahuje na nové i ojeté motorky, auta, dodávky, malé nákladní vozy a minibusy a dereguluje jejich prodej Kubáncům, zahraničním obyvatelům, ale také společnostem a diplomatům.