Události týdne
Přibývající miliony na silnicích a klienti druhé kategorie
18.03.2017 06:06 Původní zpráva
V neděli končí ženevský autosalon, který naznačil, jakým směrem se bude ubírat automobilový průmysl v příštím období. Jen naznačil, neboť hlavní silnice ještě zřetelně označená není. Nicméně je jasné, že alternativní pohony se dostávají stále více do popředí.
Je ovšem zřejmé, že vozidla na tradiční paliva stále hrají prim. A v nejbližších letech ještě hrát budou, elektřina, vodík či zemní plyn se sice hlásí o slovo, v celkovém množství vyrobených automobilů ale významné procento dosud nehrají.
Celosvětová produkce motorových vozidel se loni zvýšila o 4,6 procenta na 94,98 milionu vozů. Z toho výroba osobních aut stoupla o pět procent na 72,1 milionu. Nejvíce osobních aut loni vyrobila Čína, a to 24,4 milionu vozů, druhé Japonsko vyrobilo 7,9 milionu a třetí Německo 5,7 milionu osobních aut. Mezi roky 2010 a 2016 se výroba osobních automobilů ve světě zvýšila téměř o 14 milionů.
Čínský podíl na celosvětové produkci osobních aut dosáhl loni 34 procent a trvale roste. Není divu, automobilky láká nenasycený trh za Velkou zdí, a tak se za ni cpou. Čerstvým příkladem je americká automobilka Ford Motor, která plánuje výrobu luxusních SUV značky Lincoln v Číně. Luxusní automobily Lincoln se nyní do Číny dovážejí a jejich odbyt na tamním trhu loni vzrostl o téměř 180 procent. Divize Lincoln oznámila, že hodlá výrobu luxusních SUV v Číně spustit do konce roku 2019.
Asijští výrobci ovšem evropský trh nepodceňují. Tak třeba Toyota Motor oznámila, že investuje 240 milionů liber (7,4 miliardy Kč) do modernizace své továrny v britském městě Burnaston, která vyrábí vozy Auris a Avensis. Toyota nicméně upozornila, že pro budoucí úspěch jejích britských aktivit je klíčové, aby si Británie i po brexitu zachovala bezcelní a bezbariérový přístup na evropské trhy. A to se teprve uvidí, jaký přístup v této otázce zvolí britská vláda...
A emisní skandál koncernu Volkswagen pokračuje. Americký federální soud nařídil ponechat obviněného manažera německé automobilky VW Olivera Schmidta ve vazbě až do procesu, který je naplánován na leden 2018. Schmidt je jedním ze sedmi současných a bývalých manažerů, které ministerstvo spravedlnosti USA v lednu obvinilo v souvislosti se skandálem s obcházením emisních testů. Podle amerického ministerstva spravedlnosti Schmidtovi, jenž řídil americké oddělení firmy pro dodržování regulačních předpisů, hrozí "v podstatě doživotní trest". Je totiž obviněn z trestných činů v 11 bodech obžaloby a jeho úhrnný trest by mohl dosáhnout až 169 let vězení.
Nezahálejí ani němečtí vyšetřovatelů, kteří v souvislosti se skandálem prohledali kanceláře a další prostory výrobce luxusních vozů Audi v bavorském Ingolstadtu a v osmi dalších místech. Mnichovská prokuratura oznámila, že její vyšetřování souvisí s prodejem zhruba 80 tisíc vozů Audi s naftovým motorem ve Spojených státech v letech 2009 až 2015.
Zajímavé ovšem je, že prodej vozů s falšující softwarem na evropských trzích součástí vyšetřování není. Což vedlo v Česku k založení společnosti Safe Diesel, která nabízí pomocnou ruku majitelům "postižených" vozů. "Chceme výrobce závadných vozidel přesvědčit, že občané Evropské unie nejsou spotřebiteli druhé kategorie a že se s nimi musí zacházet stejně jako s Američany. Že se ke svému problému musí i v České republice postavit čelem nejen slovy, tak jako dosud, ale především konkrétními činy. Budeme pro postižené spotřebitele požadovat adekvátní vyrovnání," přiblížil smysl Safe Diesel jeden z jeho iniciátorů Petr Effenberger.
Výsledkem jsou první žaloby na automobilky Škoda Auto a Volkswagen kvůli problému s motory obcházejícími měření emisí. Žaloba, která míří k Obvodnímu soudu pro Prahu 8, vychází z toho, že se Volkswagen k manipulacím přiznal. V Česku se kauza dieselgate týká asi 165 tisíc vozů a kdyby se k žalobě připojili všichni vlastníci, naskáče požadavek na odškodnění na částku přes 21 miliard korun. Volkswagen i Škoda Auto oponují tím, že k náhradám není důvod. Auta běžně procházejí technickou kontrolou a vyšší spotřebu nebo menší životnost motoru po přehrání softwaru zatím nezávislé testy neodhalily.
Jak kauza dopadne? To snad neví ani slepá Spravedlnost...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.