Desítky německých měst od začátku ledna zpřísňují pravidla nízkoemisních zón, jež omezují vjezd automobilů nejvíce znečišťujících ovzduší. Regulace se vztahuje na osobní i nákladní vozy a povinnost opatřit si příslušnou emisní plaketu pro vjezd do těchto lokalit mají i čeští řidiči.
Změna pravidel se týká mimo jiné řady významných center, jako jsou Kolín nad Rýnem, Karlsruhe, Dortmund, Duisburg, Halle nebo Magdeburg. ČTK o tom řekl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví, které sídlí v Plzni. "Německo zavádí nízkoemisní zóny postupně od roku 2008 a používá je jako jeden z nástrojů pro řešení problému znečištění ovzduší jemným prachem v oblastech s intenzivní automobilovou dopravou," uvedl.
Češi, kteří se s vozem chystají do německých měst, jež vjezd vozů regulují, si mohou emisní plaketu opatřit na českých stanicích technické kontroly, potřebují k tomu velký technický průkaz. "Stojí to asi tři sta korun, není to časově omezeno, etiketa vypadá podobně jako dálniční známka a lepí se za sklo vozu," vysvětlil Šuta. Pokud řidič vjede v Německu bez známky do dané zóny, hrozí mu pokuta odhadem asi 40 eur (cca tisíc korun).
Inspirovat se Němci nechali podobnými zónami zřízenými v 90. letech ve švédském Göteborgu nebo Stockholmu, kde se díky nim snížily emise velmi nebezpečných jemných prachových částic až o 40 procent.
V Německu se nyní pravidla zpřísnila, byly vyhlášeny i čtyři nové nízkoemisní zóny, včetně druhé regionální zóny zahrnující Ludwigsburg a okolí. "Německé právo rozděluje vozidla podle výše emisí výfukových plynů do čtyř kategorií, přičemž města mají pravomoc omezit vjezd pro vozidla některých z těchto kategorií," vysvětlil Šuta.
Automobily s nejhoršími emisemi škodlivin, například vozy s benzinovým motorem bez katalyzátoru, nemají nárok na žádnou plaketu a nesmějí do žádné z nízkoemisních zón. Automobily s nejnižšími emisemi pak získávají plaketu zelenou a mohou vjíždět do kterékoli zóny. "Dvě kategorie mezi nimi jsou označeny červenou nebo žlutou plaketou podle emisních standardů, které splňují. Automobily s dieselovými motory mohou získat lepší plaketu, pokud jsou dodatečně vybaveny schváleným typem takzvaného filtru pevných částic," řekl.
Nízkoemisní zóny fungují v Dánsku, Švédsku, Nizozemsku a Británie. Zavedení připravují Francie nebo Rakousko a diskutuje se o nich i jinde. V ČR umožňuje městům vyhlášení nízkoemisní zóny nový zákon o ovzduší. "Ve svém plánu zlepšování kvality ovzduší se zavedením zóny počítá například Praha, jež si zadala zpracování studie proveditelnosti zóny," uvedl Šuta.