Ani se tomu nechce věřit. Brněnský autosalon, který měl před časem výbornou pověst a byl svědkem světových premiér, by mohl vstát z mrtvých. První krok byl udělaný podpisem smlouvy mezi SDA, AutoSAP a Veletrhy Brno, ovšem je známo, že rozbitý hrneček se těžko lepí do původního stavu...
Sdružení automobilového průmyslu AutoSAP a Svaz dovozců automobilů a Veletrhy Brno se dohodly na tom, že brněnské výstaviště by mohlo být dějištěm Autosalonu 2017. S drobnými podmínkami - účastnit by se mělo minimálně 20 automobilových značek prostřednictvím importérů nebo výrobců. Někteří z nich ovšem pokládají vynaložené prostředky na prezentaci jako příliš velké a neefektivní. Tak uvidíme, jak se k celé věci postaví, znovuobnovení autosalonu totiž nahrává zájem o nová vozidla, do 30. října by mělo být jasno.
Prodeje nových osobních automobilů stoupají, například od ledna do srpna se v EU meziročně zvýšil o více než osm procent na téměř 9,8 milionu vozů. Růst v prvních osmi měsících roku vykázaly všechny velké trhy. Daří se dokonce i Volkswagenu, který zasáhl emisní skandál. Celosvětový prodej osobních automobilů značky VW se v srpnu meziročně zvýšil o téměř pět procent na 453 200 vozů po zhruba dvouprocentním poklesu v předchozím měsíci. Za oživením prodeje stála zejména silnější poptávka v Číně, a tak je zřejmé, že "dieselgate" je lokální záležitostí.
To však neznamená, že by mělo vedení koncernu VW klidné noci. Po Bavorsku, které chce od automobilky získat až 700 milionů eur jako odškodné za propad ceny akcií VW, o které přišel jeho penzijní fond, zažalovaly koncern i Hesensko a Bádensko-Württembersko. Pokles ceny akcií Volkswagenu v důsledku skandálu prý připravil tyto spolkové země o zhruba 4.3 milionu eur (přes 116 milionů Kč).
Aféra ovšem nemůže zastavit plány do budoucnosti. A tak koncern zakládá s bývalým šéfem izraelské kontrarozvědky společný podnik, který bude vyvíjet kybernetické bezpečnostní systémy pro automobily využívající internet a technologie samořízení. Volkswagen uvedl, že bude v novém podniku vlastnit 40 procent, většinu budou mít pod kontrolou bývalý šéf izraelské kontrarozvědky Juval Diskin a jeho dva kolegové, kteří v minulosti rovněž zastávali vysoké posty v Šin Bet. Inu, kozel nemusí být špatným zahradníkem...
Autonomní řízení je samozřejmě velkým tématem současnosti a některé automobilky ho již (s větším či menším úspěchem) zkoušení v sériové produkci. Jednou z nich je i Tesla Motors, ovšem nese nálepku černé barvy. Americký výrobce elektrických vozů musí aktualizovat svůj systém poloautomatického řízení, takzvaného autopilota. Aktualizace je upravena tak, že by zabránila smrtelné nehodě, jaká se udála v květnu. Nový systém bude mít vylepšený radar, kterým lépe vyhodnotí situaci kolem vozu a při brzdění. Dočasně také zabrání řidiči používat tento systém, pokud neodpoví na zvukové upozornění, že by měl opět převzít kontrolu nad vozem. Nová omezení mají uklidnit šířící se obavy, že autopilot ukolébá uživatele do falešného pocitu bezpečí.
V problémech ovšem není Tesla sama. Italsko-americká skupina Fiat Chrysler (FCA) svolává po celém světě do servisů 1,9 milionu vozů své americké značky. Důvodem je závada na airbagu, která vedla ke třem úmrtím a pěti zraněním. Svolávací akce se týká modelů Chrysler Sebring a Chrysler 200, Dodge Caliber a Avenger, Jeep Patriot a Jeep Compass z let 2010 až 2014. Servisy automobilky by měly odstranit defekt, který brání spuštění airbagů při určitém typu srážky.
Závěrem o jednom velkém omylu. Žena se na Floridě chtěla pomstít svému expříteli, potrestat ho za to, že ji opustil. A protože věděla, jak moc mu záleží na bílé hondě, kterou vlastnil, rozhodla se pro odplatu skrzevá vozidlo. Podpálila ho tak důkladně, že z něho zbyl jen ohořelý vrak, nicméně později se ukázalo, že ohněm zlikvidovala vůz úplně někoho jiného! Navíc ji při činu zachytily kamery, takže ze msty zbyl pohled přes zamřížované okénko ve vězení Pinellas County. Smutný příběh...