Nenechat se zaskočit
SERIÁL: Jak připravit auto na zimní provoz (II. část)
26.10.2016 07:43 Původní zpráva
Zimní provoz má svoje specifika. A vyžaduje, aby na ně byl připravený řidič i jeho automobil. Zvláště pak, když vyráží za volnými dny do horského prostředí. Zanedbané maličkosti se pak projeví nejen ztrátou času, ale také velkým stresem. A jak takovým situacím v nejvyšší možné míře předejít, uvádí druhá část tématu - jak připravit auto na zimu.
Podvozek
Mít dobré zimní obutí ještě neznamená, že vůz bude poslušný i v nepříznivých podmínkách. Důležitá je také prověrka podvozku. Dobře seřízené brzdy jsou podstatnou podmínkou bezpečné jízdy, stejně tak správná funkce tlumičů. Mnozí řidiči podceňují nastavení geometrie, což jim může způsobit vrásky v podobě rychlého a nesouměrného opotřebení pneumatik, tedy podstatné ovlivnění jejich životnosti. Navíc vůz se chová nestandardně, například neudrží přímý směr, vybočuje sám od sebe.
Užitečná je také kontrola světel, v zimě se rychle smráká a viditelnost bývá často omezená. Zkušení se řídí známým plavidlem "jedu tak rychle, jak daleko vidím", nicméně laik jejich seřízení zvládne jen s obtížemi, vizuálně ovšem zjistí, nakolik jsou v pořádku kryty. Lepší je přenechat nastavení světel na odborném servisu. A dobrou zprávou pro peněženku je, že v případě zašlých krytů není nutné hned světlomety vyměnit za nové, ale lze je renovovat...
Provozní kapaliny
Nabízené servisní prohlídky také řeknou, jak je na tom chladicí kapalina, v zimě její správnou hustotu ocení každý řidič. Náhlý pád teploty může způsobit mnohé problémy, a tak je třeba se potížím vyhnout. A o prohlídce byla řeč proto, že řidič v garáži těžko zjistí, jakému mrazu kapalina odolá.
S tím souvisí i nemrznoucí směs v ostřikovačích. Každý, kdo v zimě jezdí, poznal, jak nepříjemné je zamazané přední sklo. Stěrače jen břečku rozmažou a řidič jede naslepo. Jak je vidno, stěrače hrají také důležitou roli v bezpečné jízdě, proto je nutné věnovat funkčnosti pozornost. Není příjemné, když zanechávají na skle blátivé pruhy, přes které není vidět.
Autobaterie
Akumulátor dostává v zimě pořádně zabrat a jeho dostatečné nabití je základní podmínkou jízdy. Bez ní se totiž motor nerozběhne. Obvyklá životnost autobaterie je čtyři roky, ovšem podepisuje se na ní způsob jízdy, při kratších trasách se více opotřebuje, neprospívá jí ani systém stop-start. Kdysi se kontrolovala hustota elektrolyty, v současnosti jsou baterie bezúdržbové, takže je třeba jejich kapacitu nechat přeměřit. A kdo si není jistý, měl by s sebou vozit startovací kabely, aby mohl v případě kolapsu akumulátoru využít energii z jiného vozidla.
Co ještě přibalit
O startovacích kabelech byla řeč, ale to není všechno, čím by vůz měl být v zimním období vybavený. Samozřejmostí je škrabka na okna a košťátko k ometání sněhu. Mimochodem za jízdu nedostatečně očištěným vozidlem může policie udělit až dvoutisícovou pokutu. Užitečným pomocníkem je i rozmrazovač zámků. Tady platí zásada, že je lepší ho mít u sebe než uvnitř v zamrzlém autě...
Návštěvníci hor by neměli zapomenout ani na sněhové řetězy, a pokud jsou nováčky v jejich nasazování, pak je dobré si jejich montáž vyzkoušet nanečisto v domácím prostředí. Potýkat se s nimi poprvé někde na silnici, to obvykle bývá pěkně adrenalinová záležitost. Hodit se může i pytlík s pískem a lopatka či rukavice.
V zimě je šestkrát větší riziko havárie oproti letním měsícům. A tak je dobré si na cestu přibalit i ohleduplnost a předvídavost, aby jízda dopadla podle pravidla šťastného návratu...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.