Po přezouvání
Skladování letních pneumatik přes zimu má svoje pravidla
27.10.2016 07:44 Původní zpráva
Většina českých řidičů už si oddechla, konečně máme auto přezuté na zimní pneumatiky! Ovšem s tím nastává problém, jak uskladnit nepoužívanou sadu. Přece jenom zabírá dost místa a navíc - na jaře zase přijde na řadu, takže její poškození nesprávným skladováním může přijít draho.
Je možné volit variantu uskladnění letní sady pneumatik v specializovaných pneuservisech a péči o ni nechat na odborném personálu. Skladováním sezónních pneumatik v prostorách servisů majitel ušetří nejen drahocenné místo ve sklepě či garáži, ale hlavně nemusí s pneumatikami vůbec manipulovat, převážet je v autě a přenášet. Využití této služby sice stojí nějaké peníze, ceny se pohybují i kolem 1500 korun za rok (předpokládá se opětná jarní výměna a uložení "zimáků"), nicméně jistota dobrého zacházení stojí za to. Navíc nehrozí snížení jejich životnosti.
Domácí uskladnění letních gum má svoje pravidla. Pokud jsou na discích a pod tlakem, je možné je skladovat jakkoliv, ideální způsob je naplocho a na sobě, ovšem i tady platí omezení, neměly by být více než čtyři a neměly by být dále zatěžovány, protože hrozí zborcení bočnice. A aspoň jednou za měsíc je třeba je přeházet, aby spodní netrpěly vahou ostatních. Další možností je pneu zavěsit, sehnat se dají i speciální stojany.
Platí také, že místo, kde jsou pneumatiky skladovány, by mělo být tmavé, suché, větratelné, a teplota by neměla být vyšší než tradiční pokojová, spíše nižší Pneumatika totiž lépe snáší zimu a chlad než teplo a sluneční záření. A rozhodně by neměla přijít do styku s oleji či jinými ropnými produkty a chemikáliemi.
Někteří motoristé používají jen jednu sadu ráfků, na nichž na začátku každé sezóny mění sady pneumatik. Toto řešení však není ideální, přezouvání je totiž poměrně drahé, a navíc každé zutí a obutí pneumatiky namáhá její patky, což může omezit její životnost. Nicméně když už je třeba uskladnit gumy bez disků, pak nejvýhodnější je umístění do stojanu vedle sebe, nikdy ne na sebe. I tak je pak vhodné jednou za měsíc je pootočit, aby nedošlo k deformaci pláště nebo se na něm nevytvořily plošky.
Zároveň je dobré zkontrolovat stáří pneumatiky. To by nemělo přesáhnout šest let a snadno lze identifikovat podle čtyřmístného číselného kódu DOT. Například údaj 3209 značí, že pneumatika byla vyrobena ve 32. týdnu roku 2009.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.