Pampeliška nebo také smetánka lékařská je známým nepřítelem zahrádkářů, kteří se ji snaží ze všech sil likvidovat z udržovaných trávníků. Pampeliška koksaghyz ovšem může být, jak zjistili výzkumníci společnosti Bridgestone, zdrojem při výrobě pneumatik.
Společnost totiž oznámila, že nedávný výzkumný projekt organizovaný Bridgestone Americas přinesl slibné výsledky. Podle nejnovějších poznatků by se pampeliška koksaghyz mohla stát komerčně využitelným obnovitelným zdrojem vysoce kvalitního kaučuku pro výrobu pneumatik.
"Víme, že existuje více než 1200 druhů rostlin, z nichž lze teoreticky získávat přírodní kaučuk. Je však obtížné nalézt takovou rostlinu, z níž by bylo možné prakticky vyrábět kaučuk v kvalitě a množství, nutném pro uspokojení poptávky současného trhu s pneumatikami," řekl Hiroshi Mouri, prezident Střediska Bridgestone Americas pro výzkum a technologie.
Krátce předtím se v hledáčku výzkumníků ocitl i keř guayule (Parthenium argentatum), který roste v jihozápadní části USA a v severním Mexiku a může se stát alternativou přírodního kaučuku získávaného z gumovníku (Hevea brasiliensis).
Surovina pocházející z pampelišky koksaghyz a keře guayule se kvalitou téměř shoduje s přírodním kaučukem získávaným z gumovníku, který je v současnosti hlavním zdrojem přírodního kaučuku pro výrobu pneumatik.
A tak se můžeme dočkat toho, že motoristé budou jezdit na pneumatikách, jejichž původ bude pampeliškový...