Celosvětová výroba automobilů vloni oproti předcházejícícmu období vyrostla a dosáhla bezmála 90 milionů kusů. To už je pořádná porce škodlivin, a tak není divu, že končící 85. ročník ženevského autosalonu byl ve znamení úsporných motorů.
Tříválce už nejsou ničím výjimečným, disponuje jimi kdejaká značka. Tak například Peugeot v Ženevě vystavil inovovaný model 208, který s motorem PureTech má velmi nízkou spotřebou a emisemi 79 g CO2/km je nejúspornějším vozem se spalovacím motorem na světě.
Podobně reagovaly na současný trend i další automobilky. Toyota v Palexpu vystavila zcela nový motor 1,2T s přímým vstřikováním paliva. Zážehový čtyřválec 1197 ccm s přeplňováním a přímým vstřikováním paliva nabízí srovnatelný výkon jako motor o objemu 1,6 litru, avšak s výrazně nižší spotřebou paliva a emisemi CO2. Nová pohonná jednotka zároveň vykazuje průměrnou spotřebu paliva 4,7 l/100 km. To jen jako příklad současného trendu, který autosalon potvrdil.
Což ovšem neznamená, že by výrobci sportovních aut polevili. Naopak, velkým SUV a sporťákům se daří. Tak třeba značka Porsche uvedla ve světové premiéře model 911 GT3 RS, o němž tvrdí, že zvládne závodní dráhu i každodenní ježdění. Vůz pohání čtyřlitrový šestiválec s výkonem 500 k (368 kW) a točivým momentem 480 Nm, z klidu na 100 km/h dovede zrychlit během 3,3 s a na rychlost 200 km/h akcelerovat během 10,9 s. V kombinovaném režimu spotřebuje 12,7 l/100 km. Spotřeba vypadá děsivě, ale na tak výkonný vůz není příliš vysoká.
Ostatně značce Porsche se daří, odbyt jejích vozů v únoru meziročně stoupl o více než třetinu na 14 836 vozů. V Evropě se odbyt automobilky Porsche zvýšil o 45 % a v Číně dokonce o 76 %. Ve Spojených státech však mírně klesl, a to kvůli stávkám v některých přístavech a nepříznivému počasí. Jak je vidno, krize prodejů je za námi, jen Rusko se propadá stále hlouběji. Prodeji aut ve východní velmoci v únoru klesl o 38 % na 128 298 vozů a tempo poklesu tak zrychlilo z lednových 24 %. Ruský automobilový trh se stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou doléhají nízké ceny ropy spolu s ekonomickými sankcemi.
Vliv ruského propadu by se mohl odrazit i v prodejích třetí generace mladoboleslavského modelu Superb, jehož sériová výroba začala v továrně v Kvasinách. Jak je známo, jeho základní cena začíná na 599.900 korunách a na trthu by se měl objevit v červnu.
Hyundai chce zase předcházet prodejním problémům jiným způsobem. Údajně plánuje rozšířit výrobu ve Spojených státech a zaměřit se chce zejména na posílení produkce vozů typu SUV, po nichž na americkém trhu prudce narůstá poptávka. Hyundai prodává na americkém trhu zejména sedany Elantra a Sonata, jejich odbyt ale zpomaluje. Američtí zákazníci se nyní vzhledem k levnému benzinu houfně vracejí k větším a na spotřebu náročnějším vozům, zejména pick-upům a SUV. Hyundai vyrábí zatím vyrábí model Santa Fe pro USA v závodě sesterské společnosti Kia Motors v Georgii a vozy modelu Tucson dováží z Koreje.
A na závěr trocha škodolibosti. Řidič autobusu, který měl odvézt 50 belgických turistů z Bruselu do francouzského alpského střediska La Plagne, se zmýlil v nastavení navigace a dojel k Pyrenejím. Pasažérům se tak "výlet" nedobrovolně prodloužil o plných 1200 kilometrů. "Jsou tři La Plagne ve Francii a my jsme se spletli," řekl řidič. "Viděli jsme Středozemní moře a Carcassonne," uvedl na Twitteru jeden z cestujících. Dosud se mělo za to, že bludný je Holanďan...