Až půl promile alkoholu v krvi mohou mít řidiči ve většině evropských zemí. Předpisy jsou tedy v zahraničí mnohem volnější než v České republice. Přesto by si čeští turisté, kteří vyrazí na dovolenou do ciziny svým autem nebo si v zahraničí vůz vypůjčí, měli pití odpustit. Za překročení nejvyššího povoleného množství alkoholu totiž v některých zemích hrozí pokuty dosahující v přepočtu na koruny i statisícových částek.
V České republice platí nulová tolerance alkoholu za volantem. V tom však náš stát patří v Evropě spíše mezi výjimky. Nulové množství alkoholu požaduje po řidičích kromě Česka ještě například Slovensko, Chorvatsko, Maďarsko či Rusko. Většina našich evropských sousedů naopak alespoň nízkou hladinu alkoholu řidičům povoluje. Nejčastěji je to půl promile, a ve Velké Británii je dokonce možné mít v krvi až 0,8 promile.
Půl promile alkoholu představuje třeba pro devadesátikilového muže zhruba dvě piva vypitá hodinu před cestou. Rozhodně by se tím však čeští turisté neměli nechat zlákat k tomu, aby si při zastávce v motorestu u dálnice hned za českými hranicemi dali k obědu pár piv. Jednak je i povolené množství alkoholu v krvi považováno za přitěžující okolnost, pokud dojde k dopravní nehodě, mnohdy také mohou zahraniční policisté zabavovat cizincům auta a řidičské průkazy, a navíc pokuty za překročení limitů činí v některých případech v přepočtu i statisíce korun.
Limity alkoholu v některých zemích | |
země Albánie Belgie Bělorusko Bulharsko Dánsko Estonsko Finsko Francie Chorvatsko Irsko Itálie Litva Lotyšsko Lucembursko Maďarsko Makedonie Německo Nizozemsko Norsko Polsko Portugalsko Rakousko Rumunsko Rusko Řecko Slovensko Slovinsko Srbsko Španělsko Švédsko Švýcarsko Ukrajina Velká Británie |
promile 0 0,5 0 0,5 0,5 0 0,5 0,5 0 0,5 0,49 0,4 0,5 0,5 0 0,5 0,5 0,5 0,2 0,2 0,5 0,49 0 0 0,5 0 0,5 0,3 0,5 0,2 0,5 0 0,8 |
Například v benevolentní Británii, kde policisté tolerují při silniční kontrole až 0,8 promile, jsou také ukládány velmi vysoké sankce při překročení tohoto množství alkoholu. Několik piv před vyjetím na silnici tam může řidiče přijít v nejhorším případě přibližně na sto čtyřicet tisíc korun. Nejpřísněji mají maximální výši sankcí za alkohol za volantem nastavenou v Belgii, a to v přepočtu na skoro 270 tisíc korun, nebo v Lucembursku, kde dosahuje 245 tisíc. Ani Itálie, kam pravidelně vyráží nemálo Čechů autem, není v tomto směru levná. Koho tamní policejní hlídky přistihnou za volantem hodně opilého, zaplatí až 160 tisíc korun.
Ještě mnohem výš by se však mohly vyšplhat pokuty v Dánsku, Finsku, Norsku, Švédsku či Švýcarsku. Tam se totiž výše sankce určuje podle výše platu nebo majetku. Majetní Češi by si v těchto zemích měli dávat na svou žízeň opravdu velký pozor. A v sousedním Německu nebo také v Nizozemsku a Slovinsku rovněž není horní hranice pokut za vážné přestupky pevně daná, takže o výši sankce rozhoduje soud. Naproti tomu například v Albánii je výše pokuty za jízdu pod vlivem v přepočtu jen 1700 korun, v Rumunsku necelých pět tisíc a v Bulharsku něco přes šest tisíc.
Kamenem úrazu by se pro některé motoristy mohlo stát to, že jsou v řadě zemí stanoveny odlišné předpisy pro zkušené řidiče a nováčky. Třeba v sousedním Rakousku je povolená hranice alkoholu v krvi 0,49 promile, ale lidé, kteří nemají řidičský průkaz déle než dva roky, nesmějí mít v krvi více než 0,1 promile. V Německu je zase obecně povoleno 0,5 promile, ale lidé s méně než dva roky starým řidičákem nesmí mít v krvi ani kapku alkoholu, a totéž platí pro řidiče mladší 21 let. Podobně je tomu i v Irsku, Itálii, Litvě, Nizozemsku, Řecku nebo Slovinsku, kde rovněž platí přísnější pravidla pro mladé, či nezkušené řidiče.