Volvo XC90 nabízí novinku, ochranu při sjetí z vozovky

5. 12. 2014 11:47
Testování ochrany při nechtěném vyjetí z vozovky do příkopu.
Testování ochrany při nechtěném vyjetí z vozovky do příkopu.

Součástí standardní bezpečnostní výbavy nového Volva XC90 je také světová novinka - systém ochrany v případě neúmyslného sjetí z vozovky. Komplexním řešením pro tento poměrně častý druh dopravní nehody udělala automobilka Volvo Cars další krok směrem k naplnění své vize, podle níž by od roku 2020 neměl být v nových vozech Volvo nikdo usmrcen ani vážně zraněn.

Neúmyslné sjetí ze silnice je běžným typem dopravní nehody a dochází k němu z různých důvodů, třeba kvůli nepozornosti či únavě řidiče nebo špatné viditelnosti. Například ve Spojených státech amerických tvoří sjetí ze silnice polovinu dopravních nehod s následkem smrti, zatímco ve Švédsku zaujímají nehody samotného vozidla jednu třetinu všech dopravních nehod osobních automobilů s následkem smrti nebo vážného zranění. Havárie, kdy vůz nechtěně opustí silnici, představují velmi komplikované situace, při nichž se cestující ve voze v důsledku působících sil prudce pohybují různými směry. A právě tento scénář klade vysoké požadavky na vnitřní zádržné systémy.

Sedadla jsou opatřena funkcí absorpce energie.Systém preventivní ochrany v případě nechtěného sjetí z vozovky ve zbrusu novém Volvu XC90 se skládá ze dvou zásadních částí. Vzhledem k využití vyspělého systému senzorů dokáže tato technologie rozpoznat situaci, kdy došlo k neúmyslnému sjetí vozu ze silnice. V takovém případě dojde k elektricky řízenému utažení bezpečnostních pásů, jejichž úkolem je co nejpevněji zajistit cestující na svých místech. Tažný výkon navíječe bezpečnostního pásu je 1 mm/ms, což znamená, že dotažení 10 centimetrů bezpečnostního pásu trvá pouze 0,1 vteřiny. Bezpečnostní pásy jsou pevně utaženy tak dlouho, dokud je vůz v pohybu.

A aby bylo možné předejít zranění páteře, jsou sedadla opatřena funkcí absorpce energie v prostoru mezi sedadlem a jeho rámem, díky čemuž je pohlcována energie způsobená vertikálními silami nárazu, které vznikají v důsledku tvrdého přistání v terénu.

Na základě informací vycházejících z reálných dopravních nehod přišla automobilka Volvo Cars se třemi komplexními typy nárazových testů, které označuje jako "Příkop", "Katapultování" a "Nerovný terén", s jejichž pomocí probíhá vyhodnocení následků různých typů havárií v důsledku nechtěného sjetí vozu ze silnice.

Katapultovaný vůz.Při testu zvaném "Katapultování" je simulována situace, kdy vůz sjede ze silnice rychlostí 80 km/h. Po úvodním volném letu vůz dopadne na hladký povrch a pokračuje v jízdě. Výškový rozdíl 80 centimetrů vede k tvrdému dopadu na kola. V takovém případě působí na cestující stejné vertikální síly jako na pilota stíhacího letounu ve chvíli, kdy použije katapultovací sedadlo.

Smyslem testu "Příkop" je napodobit energický pohyb, ke kterému dojde, když vůz sjede do 80 centimetrů hlubokého příkopu a narazí do jeho stěny, což vyvolá působení vertikálních sil. Test "Nerovný terén" vychází ze situace, kdy vůz vjede do hrbolatého terénu, ve kterém dochází ke značnému vybočování vozidla v kombinaci s jeho vertikálním a podélným pohybem.

"Samozřejmostí je, že se zaměřujeme také na podporu řidiče pomocí technologií, které pomáhají nechtěnému opuštění silnice předcházet. Pro tento účel jsou u nového Volva XC90 vyhrazeny především dva konkrétní systémy: systém udržení vozidla v jízdním pruhu a systém kontroly pozornosti řidiče," říká Lota Jakobsson, vedoucí technická specialistka v bezpečnostním centru automobilky Volvo Cars.

Autor: - red -Foto: Volvo

Další čtení

Zloději loni ukradli v Česku 3971 kol a elektrokol, meziročně o pět pct méně

Domácí
26. 4. 2025

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ