Kompaktním SUV, které dostalo jméno Yeti, udělala mladoboleslavská Škoda dobrý tah. Na trhu se model prosadil, a přestože jeho design stále patří k moderním, odhodlala se automobilka k inovaci. A také k rozhodnému kroku, když místo jedné varianty bude produkovat hned dvě.
Zájemci mají poprvé na výběr ze dvou designových variant - stylovější yeti míří do města a robustněji laděný Yeti Outdoor mimo zpevněné komunikace. Obě verze mají přepracovanou příď, která přišla o kulaté mlhovky a je nyní více podřízena jednotnému designu. Na první pohled se od sebe liší například provedením předního a zadního nárazníku. Podobně je rozdílné i zpracování bočních lišt a prahů: zatímco městský yeti je má lakovány v barvě karoserie, u outdoorového sourozence jsou z černého plastu.
Novinkami jsou ještě nabízené barvy, jejich seznam zahrnuje v interiéru tříramenné volanty v celkem sedmi variantách, nové potahové látky nebo dekorační lišty na přístrojové desce, pak jsou ovšem změny, které nejsou na první pohled patrné. Yeti je prvním modelem značky, který může být na přání vybaven zadní parkovací kamerou. poprvé je model Yeti vybaven také nejnovější generací parkovacího asistenta, s nímž umí zacouvat do mezer podélně i příčně k vozovce. Dále v SUV mladoboleslavské značky slaví premiéru bezklíčové odemykání, zamykání a startování.
Jízdní kvality yettiho jsou všeobecně známé, zcela určitě mezi vozy, na něž nemají řidiči důvod si stěžovat, ovšem Yeti Outdoor, to už je něco jiného. A tak on-line deník TÝDEN.CZ měl možnost vyzkoušel jeho schopnosti ve skutečně náročném terénu v okolí Düsseldorfu. A dopředu lze říci, že mladoboleslavský vůz překonal očekávání, poradil si bez problémů s brodem (hloubka vody byla přes 30 cm), rozbahněnou lesní cestou, desetistupňovým klesáním i stejně prudkým kopcem, dokázal, že elektronicky řízený pohon všech kol a světlou výškou 180 mm je kompaktní SUV připraveno na jízdu nejen na silnicích, ale i mimo zpevněné cesty, navíc elektronická uzávěrka diferenciálu EDS umožňuje rovnoměrný a komfortní rozjezd na povrchu s nerovnoměrnou adhezí.
Byly momenty, kdy se zdálo, že terén yettimu ublíží, ovšem přepracovaný a zpevněný podvozek, který odolával s úspěchem náklonu, jízdě po třech kolech, dírám i kamenům, obstál na výbornou. Těžko předpokládat, že takovou zkouškou projde v rukou majitele, nicméně připravený na ni je dostatečně. A víte, co je podstatné? Tomu vozu lze důvěřovat i ve vypjatých situacích, neztrácí jistotu, a tím pádem ji má i posádka...
Testovaný vůz využíval pohon všech kol realizovaný prostřednictvím mezinápravové spojky Haldex páté generace, která zrychlila reakce, dobře si vedla i dvouspojková automatická převodovka DSG.
Pro přepracované modely Yeti jsou k dispozici čtyři naftové a tři benzinové motory, všechny přeplňované turbodmychadlem a s přímým vstřikováním paliva. Jejich paleta sahá od zážehové jednotky 1,2 TSI 77 kW/105 k až po vznětový agregát 2,0 TDI 125 kW/170 k.
Zahájení prodeje novinek je plánováno na začátek roku 2014, cena městského yettiho začíná na 339 900 korunách, verze Yeti Outdoor na 464 900 korunách.