GAZ-24 <span>kontra</span> Mercedes-Benz třídy S

24. 3. 2009 08:00
GAZ-24 kontra Mercedes-Benz třídy S
GAZ-24 kontra Mercedes-Benz třídy S

GAZ-24 kontra Mercedes-Benz třídy SNejluxusnějším automobilem, který si mohl koupit běžný motorista v ČSSR, byla sovětská Volha. Tedy, běžný... Šlo o nejdražší auto, které se dalo koupit v Mototechně. Takový „socialistický Mercedes“. Na západní straně uzavřených hranic tuto roli plnila Mercedesova třída S.

Srovnání těchto dvou automobilů dobře ilustruje vyspělost vozového parku východu a západu nejen osmdesátých let. Také tato dvojice nejspíše vyvolá nesouhlasnou polemiku. Na pomyslném volném trhu by Volha, oficiálně pojmenovaná GAZ-24, soupeřila spíše s Mercedesovou třídou E. Už kvůli srovnatelným rozměrům, oblíbeností taxíkáři a omezené možnosti objednat si jí také s karoserií kombi, což v případě vrcholné třídy S nešlo. Její druhou verzí bylo elegantní velké kupé. Jenže o tom tento seriál není. Volha byla pro socialistického motoristu tím nejlepším, co si mohl za své peníze pořídit, etalonem luxusního vozu. Podobně jako Mercedes třídy S pro šťastnější západní automobilisty.

Tvary Volhy byly stejně jako u mnoha jiných sovětských vozů inspirovány produkty hlavního třídního nepřítele: americkými automobily.Volha 24 se představila v roce 1967, ale stejně jako v případě jiných aut z tehdejšího SSSR si zájemci o první kusy museli ještě několik let počkat. Během dalších dvou let vzniklo jen 246 prototypů, sériová výroba se rozjela až v červenci roku 1970. „Čtyřiadvacítka“ se stala pokračovatelem typu 21 z druhé poloviny padesátých let, díky svým barokním tvarům známým pod přezdívkou Carevna. Z něj převzal GAZ-24 mnoho dílů i poněkud zastaralou koncepci.

ČTĚTE TAKÉ: Automobilky bývalého SSSR

Při svém představení v roce 1979 vypadal Mercedes-Benz třídy S futuristicky.Naopak značka Mercedes-Benz vždy představovala technickou špičku a její nejnovější vynálezy byly obvykle zaváděny právě ve vrcholné třídě S. V osmdesátých letech jezdila generace kódově označená W126, které se kvůli tvaru předních svítilen přezdívá „Čína“. Představila se roce 1979 a ve výrobě vydržela s jedinou modernizací až do roku 1991. Její nadčasové tvary již ovlivnil aerodynamický tunel a šlo o snad nejbezpečnější auto své doby. Mimo jiné se v něm objevily přední airbagy, předpínače bezpečnostních pásů nebo protiprokluzový systém.

Interiér Volhy byl mnohem jednodušší než v Mercedesu, ale také velmi pohodlný. Na snímku s neobvyklým čalouněním z červené koženky.O těchto vymoženostech si majitelé Volhy mohli nechat zdát. Ta byla velmi jednoduchým autem. Nejspíš i schválně, musela totiž vydržet drsný život na rozbitých silnicích SSSR. Byla zkonstruována tak, aby její šikovnější majitelé sami zvládli většinu oprav. Což si dodnes pochvalují, stejně jako vysoký podvozek připravený i na špatné cesty, robustnost a dlouhou životnost „čtyřiadvacítek“. Ve Volze bylo také dost místa na pohodlných měkkých sedačkách, jen delší řidiči si museli zvyknout na sezení blízko velkého volantu.

Velký, ale plochý kufr Volhy omezovala nešikovně umístěná rezerva, která v něm byla umístěna našikmo.Tím se ovládalo lehké a nepříliš přesné šnekové řízení s velmi dlouhým převodem. Rychlou jízdu „čtyřiadvacítka“ ráda neměla, už kvůli své jednoduché koncepci s tuhou zadní nápravou odpruženou listovými pery, která mohla při razantních průjezdech hrbolatými zatáčkami odskakovat. V zatáčkách se měkce odpružená Volha dost nakláněla, její majitelé říkají, že ideální cestovní tempo je pohodových 70 až 80 kilometrů v hodině, přestože se některé kusy dokáží rozjet až na 145 km/h. Pomalejší rychlost vyhovuje i spíše nízkootáčkovému čtyřválci 2,5 litru s výkonem 98 koní/73 kW, pohánějícímu zadní kola skrze čtyřstupňovou manuální převodovku. Ten se vyráběl také v několika výkonově lehce odlišných verzích, například slabší pro taxíkáře, uzpůsobený ke spalování méně kvalitního benzínu. Na některých trzích se prodávaly i Volhy s atmosférickým dieselovým motorem. Ani Volha se nevyhnula modernizaci, po které dostala plastovou masku chladiče a další vylepšení. Od roku 1985 se vyráběla také luxusnější verze 24-10 s mohutnými plastovými nárazníky a obdélníkovými předními i zadními svítilnami, která měla masku stále chromovanou.

ČTĚTE TAKÉ: Test terénní klasiky GAZ-69

Výbava interiérů obou vozů se nedá srovnávat. Od roku 1980 mohla mít třída S airbag řidiče, o sedm let k němu přibyl spolujezdcův.I Mercedes měl velký volant, ale spíše proto, že na něj byli jeho zákazníci zvyklí. Posilovač řízení byl ve třídě S samozřejmostí, stejně jako mnoho dalších výkřiků tehdejší techniky. Standardní verze nijak zvlášť štědře vybaveny nebyly, ale kdo si připlatil, mohl mít například automatickou klimatizaci, osmi směry elektricky ovládané sedačky s paměťmi a vyhříváním (třeba čalouněné kůží), nebo elektrické stahování bočních oken a nastavování zpětných zrcátek. O takových věcech si majitelé Volh mohli nechat jen zdát.

Mercedes-Benz třídy S se vyráběl i v prodloužené verzi, na snímku vrcholný model 560 SEL poháněný osmiválcem 5,6 litru.Jízdní vlastnosti třídy S byly také z jiného desetiletí. Mercedes měl nezávislé zavěšení všech kol s odpružením tlumiči a vinutými pružinami, zpomalovaly ho kotoučové brzdy na všech kolech, vpředu s vnitřně chlazenými kotouči. Nebylo se čemu divit, již jeho nejslabší šestiválce měly výkon 156 koní/115 kW a vrchol pozdější nabídky, nejvýkonnější vrcholné osmiválce 5,6 litru (které doplnily pětilitry) produkovaly 279 koní/205 kW. S nimi třída S pokořila rychlost 240 km/h. Výběr byl ale ještě širší. Většina Mercedesů měla automatickou převodovku, majitelé využívající služeb řidiče si mohli objednat o čtrnáct centimetrů prodlouženou verzi SEL, třeba se dvěma samostatnými zadními křesly oddělenými středovou konzolou. V té bylo ještě více místa, než v již tak dost prostorném pětimetrovém základním provedení.

Volhou nejezdil jen tak někdo, úspěch u děvčat byl téměř zaručen.Spousta moderní techniky se neprojevila na spolehlivosti největšího Mercedesu. V rukou zodpovědných majitelů mohla třída S W126 najet klidně milion kilometrů. Jde o jeden z posledních „nesmrtelných“ Mercedesů z éry, kdy kvalita měla jasnou přednost před úsporou výrobních nákladů. Proto neměl například tehdy již běžně používané hřebenové řízení, konstruktéři prostě nevěřili jeho spolehlivosti. Podobně trvanlivá byla Volha, u které se s první generální opravou počítalo až po najetí 350 tisíc kilometrů. Na té se navíc skoro nebylo co pokazit. Socialistickým motoristům vykonala stejně dobrou službu, jako luxusní Mercedes. A v tehdejším vozovém parku byla na pomyslném vrcholu, takže ani prestiž jí nechyběla.

ČTĚTE TAKÉ: Socialismus kontra kapitalismus 

Foto: Mercedes-Benz, archiv

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ