Škoda Rapid <span>kontra</span> Porsche 911

26. 1. 2009 08:00
Škoda Rapid kontra Porsche 911
Škoda Rapid kontra Porsche 911

Ač se Škoda Rapid nemohla na silnici měřit s mnohem rychlejším Porsche 911, tato dvě kupé měla mnoho společného.Ač srovnání vypadá úsměvně, ve skutečnosti mají tato dvě kupé mnoho společného. Ve své době unikátní koncepci „vše vzadu", z ní vyplývající jízdní vlastnosti a hlavně nedostupnost. Jak Porsche 911, tak Škoda Rapid zůstaly pro většinu zájemců o sportovní auto jen snem.

V prvním díle seriálu porovnávajícího vozidla v socialistickém a kapitalistickém bloku zamíříme hned do pater vyšších. Mezi atraktivní kupé, v případě Porsche i sportovní. Srovnání této dvojice dobře ilustruje tehdejší vyspělost západních a východních automobilek.

Předchůdcem Rapidu byla Škoda Garde poháněná slabším motorem 1,2 litru.Již Škoda 110 R z let sedmdesátých bývala přezdívána jako „české Porsche". Se svým pomyslným vzorem totiž měla mnoho společných vlastností. Jednou z nich byly tenkrát i proporce, dané tehdy již zřídka používanou koncepcí „vše vzadu", tedy motorem za zadní nápravou, kterou poháněl. Stejně jako u Porsche 911, jehož první generace vyjela v roce 1963. Vlastně i základy rapidu pocházejí ze šedesátých let. Škoda 1000 MB, z níž vycházely nástupci řad 100/110 a 105/120/130/135 se zrodila jen rok po představení první generace Porsche 911.

Lité ráfky na reklamní fotografii vývozní verze Rapidu slušely, drtivá většina Československých exemplářů však jezdila na obyčejných ocelových kolech.Osmdesátých let se ale Škoda 110 R nedožila. V září roku 1981 domácí automobilka představila z řady 105/120 vycházející hranaté kupé Garde, které bylo po třech letech s modernizací škodovek přejmenováno na Rapid. Již Garde se od sedanů odlišovalo nepatrně vyšším výkonem, vyspělejší úhlovou kyvadlovou zadní nápravou, hřebenovým řízením a lepšími brzdami. Pozdější Rapidy měly ještě silnější třináctistovku s výkonem 58 koní/43kW a maximálním točivým momentem 97 Nm, která rozjela Rapid na rychlost 100 km/h za 17 sekund a za ještě delší dobu ho dotlačila až na 150 km/h.

Škoda Rapid se vyráběla i s pravostranným řízením pro export do Velké Británie.Rapid bylo třeba honit po silnici nepřesným řízením, moc nebrzdil a na mokru jste si museli dávat pozor, aby se v zatáčce kvůli vyšší váze na zadní nápravě nepřetočil, což dokázali ustát jen opravdu zkušení řidiči. Také byl pořádně hlučný. Nicméně to mohla být i výhoda. Řidiči Rapidů měli pocit, že jedou mnohem rychleji než ve skutečnosti. Na konci osmdesátých let byl Rapid jediným automobilem se stejnou koncepcí a podobnými vlastnostmi jako Porsche 911. Také unikát s prastarými základy, ale neustále vylepšovaný tak, že se dokázal udržet na špičce své kategorie. I navzdory své těžké zádi, která mohla v zatáčkách nepříjemně překvapit ustřelením. Stejně jako Rapid.

Dostatečně solventní západní motoristé si v osmdesátých letech mohli vybírat hned z několika verzí Porsche 911. Toto je základní Carrera s plochým šestiválcem o výkonu 231 koní/170 kW.Výkonově ale bylo Porsche 911 Carrera z poloviny až konce let osmdesátých na úplně jiné planetě. Poháněl ho šestiválec 3,2 litru se vstřikováním benzínu, výkonem 231 koní/170 kW při 5900 otáčkách a maximálním točivým momentem 284 Nm. Ke sprintu na 100 km/h potřebovalo necelých šest sekund a rozjelo se až na rychlost 246 km/h. Trochu rozdíl... A to se vyrábělo ještě silnější Porsche 911 Turbo, jedno z nejrychlejších aut té doby. Ale co, ať už byl Rapid mnohem pomalejší a jako sportovní auto spíše vypadal než jím byl, mezi škodovkami šlo o nejlépe jezdící kus a ve východním bloku jediné opravdové kupé.

Porsche 911 v nejrychlejší verzi Turbo bylo koncem osmdesátých let více než pětkrát silnější než Škoda Rapid.Ač byli tito dva „soupeři nesoupeři" na úplně jiné úrovni (vždyť nejlákavější škodovku by na silnici předjel lidový Volkswagen Golf), měli ještě něco společného. Nedostatkový Rapid byl stejně nedostupným snem českých motoristů jako Porsche pro ty německé. V roce 1988 se prodával za 83 090 Kčs, zhruba sedmadvacetinásobek tehdejšího průměrného hrubého platu 3095 Kč. Navíc na rozdíl od nákupu Porsche vyžadovalo jeho pořízení správné načasování zápisu do pořadníku a několik nocí ve spacáku před Mototechnou.

ČTĚTE TAKÉ:
Automobilové značky bývalého SSSR
Automobilové značky bývalé Polské lidové republiky
Automobilové značky bývalé Rumunské lidové republiky

Automobilové značky bývalého NDR
Automobilové značky bývalé Jugoslávie

Foto: archiv, Porsche

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ