Řidiči loni způsobili při nehodách škody za pět miliard

9. 1. 2014 16:03
Do budoucna by si policie přála ještě méně obětí při autonehodách (ilustrační foto).
Do budoucna by si policie přála ještě méně obětí při autonehodách (ilustrační foto).

Řidiči při loňských dopravních nehodách způsobili podle policejních odhadů škody za pět miliard korun. Celkově za rok 2013 zahynulo na silnicích 583 lidí, což je o 98 méně než předloni. Je to nejnižší počet usmrcených od roku 1961 a zároveň vůbec poprvé, kdy počet obětí klesl pod 600. Novináře o tom informoval šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Pro příští rok by chtěl počet mrtvých na českých silnicích stlačit pod 550.

O téměř sedm procent také meziročně poklesl počet těžce raněných, jedná se o nejnižší číslo od roku 1990. Celkem se za loňský rok stalo téměř 85 tisíc nehod, při kterých se těžce zranilo přes 2700 lidí, lehce pak 22 500. Mezi nejčastější příčiny nehod patřilo nevěnování se řízení vozidla a příliš vysoká rychlost, která zavinila i nejvíce smrtelných úrazů.

Pokles počtu mrtvých zaznamenali policisté v devíti z 12 měsíců, růst evidovali v únoru, červenci a v prosinci. Zároveň policie napočítala celkem 83 dnů bez obětí, naopak dva dny v roce si vyžádaly po sedmi lidských životech.

Při nehodách umírá taky méně dětí, podle expertů je to i díky dopravní výchově. Na ni se od září klade ve školních osnovách větší důraz, Besip ve čtvrtek  představil devět nových spotů s poučením o bezpečné jízdě na kole či přecházení přechodu. Vedoucí Besip Roman Budský řekl, že za nízké statistiky dětské nehodovosti může i ojedinělá síť dopravních hřišť.

Loni zemřelo při dopravních nehodách osm dětí, ještě v roce 2012 jich zemřelo 14, rok předtím 12 a například v roce 1994 dokonce 75. "Česká republika má poměrně unikátní systém přípravy dětí na pohyb v silničním provozu, ono se to odráží na příznivých statistikách dopravní nehodovosti," uvedl Budský.

Jako velký problém vnímá policie to, že zhruba pětinu všech nehod zavinili řidiči s praxí kratší než pět let. Chtěl by se proto do budoucna zaměřit na jejich vzdělávání. "My už dlouhodobě spolupracujeme s ministerstvem dopravy na úpravě stávající legislativy ve vztahu k řidičům, kteří začínají. Myslím si, že tato čísla dokazují, že není čas to odkládat," prohlásil Lerch.

Postěžoval si také na to, že roste počet řidičů, kteří jezdí pod vlivem drog. Přivítal naopak, že za volant usedá méně lidí opilých. "Alarmující je však číslo týkající se hladin. U dvou třetin nehod, které se stanou pod vlivem alkoholu, je zjištěna více než jedna promile," upozornil. Doplnil, že loni 29. ledna se nestala žádná nehoda způsobená způsobená alkoholem, což je prý "nevídaný jev".

Mezi nejhorší roky patří dlouhodobě rok 1969, kdy zahynulo 1758 lidí, a rok 1994 s 1473 usmrcenými. Od roku 2007, kdy se stalo obětí nehody 1123 lidí, počet usmrcených klesá. Podle cíle vytyčeného Národní strategií bezpečnosti silničního provozu by do roku 2020 neměl umírat na silnicích více než jeden člověk denně.

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý, pod kterého dopravní policie spadá, pak doplnil, že v příštím roce se policie bude chtít zaměřit například na větší bezpečnost chodců a cyklistů. "My samozřejmě budeme pokračovat v trendu tak, abychom se zaměřili jak na nekázeň chodců, ale na druhou stranu i na jejich ochranu - to znamená jejich viditelnost," uvedl Tuhý. Prioritou prý bude také boj proti drogám a alkoholu za volantem, zajištění průjezdnosti dálnice D1 při její opravě či boj proti pirátům silnic. Kvůli tomu hodlá sbor pořídit další dálniční speciály či nové přístroje na zjišťování drog v těle.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Při pracovních úrazech loni zemřelo 70 lidí, nejméně od vzniku Česka

Domácí
28. 4. 2025

Izraelské letouny udeřily na jižní předměstí Bejrútu

Zahraničí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ