Ve světové premiéře se ukázal při autosalonu v Detroitu Volkswagen Beetle Dune. Nástupce legendárního Brouka dostal robustnější design a podvozek pro jízdu v jakémkoli terénu.
Novinka je zatím v podobě studie, ovšem zástupci VW tvrdí, že je blízká sériové výrobě. Všechno na tomto voze je prý realizovatelné. Uprostřed michiganské zimy ukazuje tento vůz cestu k příštímu létu. A dřív, než na slunci roztají i v tomto státě poslední zbytky sněhu, dokáže model Dune, že dokonce i chladné roční období má svoje kladné stránky v podobě zimních sportů. Proto designéři zvětšili světlou výšku konceptu o 50 mm a připnuli mu na záda pár lyží. Dune - tento název, zvýšená karoserie, velká 19" kola a terénní design volají přímo po dobývání pláží a dun ve stylu dřívějších buggy VW. V létě proto posádka vyrazí sandboardovat, s "prkny" na zadním víku, bezpečně zajištěnými prostřednictvím mechanismů na zadním a střešním spoileru.
Koncept Dune skýtá potenciál pro novou sériovou variantu nejsportovnějšího modelu Beetle všech dob. Základ tvoří matné robustní doplňkové prvky, které nalézají uplatnění také v modelech Volkswagen Cross. Podběhy kol - nahoře vždy s výřezem ve tvaru poloviny šestiúhelníku - rozšiřují karoserii na každé straně o 24 mm. Celková šířka tak vzrostla o 48 mm na 1856 mm. Beetle Dune je 4290 mm (+12 mm) dlouhý a 1536 mm (+50 mm) vysoký.
Větší šířce karoserie odpovídá rozšířený rozchod kol, vpředu o 29 mm na 1607 mm, vzadu o 29 mm na 1573 mm. Rozšíření podběhů kol přechází do krytů bočních prahů, do nichž je integrována chromovaná ochrana spodní části vozu.
Designéři navrhli přední část vozu z velké části nově. Zachován byl ikonický základní design s kruhovými bi-xenonovými světlomety. Nový je však design kapoty motoru. Střední část kapoty je nyní o trochu výš. Snížené postranní části velké kapoty nesou v horní oblasti výrazné otvory pro odvod vzduchu z motorového prostoru.
A pod kapotou je uložený zážehový motor o výkonu 155 kW/210 k s přímým vstřikováním benzinu a přeplňováním turbodmychadlem, který v kombinaci s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG spotřebuje podle americké metodiky EPA 23 mpg (10,2 l/100 km) ve městě a 29 mpg (8,1 l/100 km) na dálnici. Zážehový čtyřválec zrychlí z 0 na 100 km/h za 7,5 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 227 km/h
Tým, který vytvořil studii Dune, individualizoval také interiér. V ozdobném panelu na přístrojové desce se tentokrát nenalézá přihrádka z modelu Beetle. Ta v tomto případě ustoupila madlu úplně prvního modelu Beetle. Kompletní informační a zábavní systém má podobu digitálního rozhraní s dotykovým displejem s úhlopříčkou 7,7 palce a vysokým rozlišením. Vzpomínkou na New Beetle Dune z roku 2000 je přitom digitální zobrazování aktuálního podélného a příčného náklonu, které bylo tehdy integrováno do hlavního přístroje.
Jedinečným softwarovým řešením rozhraní ve studii Beetle Dune 2014 je aplikace "Volkswagen Sideways" - program, který aktivně začleňuje do navigace body zájmu. Dotykový displej přitom zobrazuje nejen polohu a druh restaurací v blízkém okolí, ale i to, zda se v nich nacházejí přátelé...