Naostřené záížitky
Lexus GS F: supersedan s legendou
13.11.2016 05:58 Původní zpráva
Nemá turbodmychadlo, pohon všech kol, vypínání válců a nedisponuje ani systémem stop-start. Přesto je Lexus GS F supersedanem, v němž se luxus spojil se sportovním charakterem.
Těžko se budou tvořit fronty zájemců o tento vůz, jehož cena začíná na 2,559 milionech korun a jeho pětilitrový vidlicový osmiválec si běžně řekne o třináct litrů benzinu na stovku kilometrů. Jenže na straně pozitiv jsou jízdní vlastnosti a jízdní zážitky, které dokáže zprostředkovat pouze sportovní vůz. Je to s podivem, protože v době nedávné se značka Lexus stávala synonymem hybridů. Asi vedení došla trpělivost s jednotvárností, a tak zelenou dostal i přeplňovaný dvoulitrový motor (200t) a nakonec i model GS F, který boří konvence a emisní limity jsou mu úplně fuk.
Naostřené linie
Ostatně už exteriér napovídá, že jde o mimořádné auto. Naostřené rysy přídě podtrhují světlomety ve tvaru L a mohutné přívody vzduchu, vzadu pak upozorňuje na výkonnost čtveřice mohutných koncovek výfuku. Původně pohodlný sedan GS se přidáním písmene F posunul do úplně jiné roviny. Ne že by přišel o svůj luxusní interiér, ten zůstal, ale z kliďase se proměnil v takřka brutální nástroj, který má ale jednu velkou výhodu. Jeho 477 koní je poslušných, nechají si říct a rádi se podřizují jízdnímu stylu řidiče. Reagují na toho, který práská bičem i na toho, jenž je ovládá laskavým slovem.
Ruční montáž vidlicového osmiválce je probíhá v bezprašném prostředí závodu Tahara a k jeho vyladění používají motoráři stetoskopy, model je pak kompletovaný v továrně Motomachi a legenda praví, že každý z odborníků, kteří dohlížejí, aby byl bez vady, musí mít za sebou minimálně pětadvacet let zkušeností. Budiž, věřme tomu, nicméně faktem zůstává, že produkt je precizní.
A dovede okouzlit svým zvukem, kterého se automobilový nadšenec těžko dočká u přeplňovaného motoru, spokojeně přede a vibrace vzniknou jen v okamžiku, kdy se cestující začnou řádně vrtět, ovšem co by to bylo za sporťáka s maximální rychlostí 270 km/h a akcelerací z nuly na stovku za 4,6 sekundy, kdyby nedokázal dát svoje přednosti najevo i akusticky. Systém Active Sound Control dovede pomocí reproduktorů řádně zvuk přitvrdit (je aktivní v režimech Sport a Sport+), pro jemnější povahy je k dispozici tlačítko, jímž se dá "burácení" vypnout...
Naladěný podvozek
Sportovní vůz není nic bez dobrého podvozku, GS F sází na tuhou konstrukci, která by se ovšem mohla podepsat pod zhoršený jízdní komfort. Konstruktéři značky však zapracovali a nastavili podvozek tak, že i tužší tlumiče se velmi dobře vypořádají s kvalitou povrchu českých silnic a dálnic. A to tak, že sice posádka nějakou tu nerovnost registruje, ale nepoletuje v interiéru jak ve stavu beztíže. Přednosti se pak projeví při rychlejším průjezdu zatáčkou, vůz neskutečně "sedí", neuskakuje, kola mají neustálý kontakt s vozovkou, atmosférický motor reaguje citlivě na jakýkoliv pohyb na plynovém pedálu, stejně tak pracuje i osmistupňová automatická převodovka, která se snaží ze všech sil vyhovět přání řidiče. A umí to!
Aby nevznikl omyl - GS F lze používat i ke každodennímu dojíždění do práce, o což se starají režimy Eco a Komfort, ovšem stačí zatlačit pravou nohu do podlahy a klidná jízda se rázem promění. Nevinné brumlání je nahrazeno zvukově silným projevem, stromy kolem silnice se dají do trysku a otáčkoměr se může zbláznit, jak spěchá k horní hranici.
K obvyklým jízdním režimům je třeba ještě přidat možnost nastavení elektronicky řízeného zadního diferenciálu (módy Standard, Slalom, Track). Například Slalom ještě vylepšuje už tak pohotové reakce na natočení volantu a hodí se třeba na klikatých okreskách, Track je určený pro stabilní chování v zatáčkách při jízdě na okruhu.
Možná si teď někdo říká, že na tenhle velký sedan (délka 4915 mm, šířka 1845 mm, výška 1440 mm, rozvor 2850 mm) už bylo chvály dost, ale věřte, že příliš nedostatků nemá. Ani v bezpečnostní a asistenční výbavě, v nichž nechybí žádné moderní technologie a systémy. Je pak jasné, že si nechá za všechno pořádně zaplatit...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.