Mohutná přitažlivost
Renault Koleos dostává druhou šanci
09.08.2017 11:57 Původní zpráva
Renault se svým velkým SUV, které nazval Koleos a na trh ho poslal v roce 2008, příliš velkou díru do světa neudělal. A tak se čekalo, jak s ním značka naloží dál.
Automobilka model nezavrhla, naopak vypustila jeho novou generaci. Z původního modelu zůstala prakticky pouze velikost (nová generace je prodloužena o 12 centimetrů oproti předchůdci, celková délka je 4670 mm ) a stále působí velice robustním dojmem. Jinak se Koleos proměnil po všech stránkách.
Především dostal svěží design. Ten původní působil tak trochu unaveným dojmem, při pohledu na něj vznikal pocit, že vůz má za sebou těžkou trasu a čerstvost jenom předstírá. Novinka má daleko více "šmrncu" především díky propracovaným detailům, které se týkají nejen přední masky, ale také vedení prolisů na bocích. Některé velká SUV se snaží svoje rozměry maskovat a vydávají se za menší, aby zákazníky neodradily, v případě vozu Koleos II je tomu naopak. Svoji mohutnost zdůrazňuje, aby bylo zřejmé, jakých výkonů je schopen. Dává najevo, že si nehraje na závodníka, naproti tomu nabízí solidní svezení a pohodlnou jízdu.
Interiér má všechny znaky současného trendu značky, podobně zpracovaný je u modelů Mégane či Talisman, výrazným prvkem je dotyková obrazovka multimediálního systému R-Link 2, prostornost vnitřku patří k dalším znakům, které nelze přehlédnout, plusem je i velikost zavazadlového prostoru, objem základního uspořádání je 542 litrů, po sklopení zadních sedadel pak má posádka k dispozici 1690 litrů. Mimochodem nový Koleos je sice sourozencem sedmimístného X-Trailu, ovšem prodávat se bude pouze jako pětisedadlový.
Ač se všude hovoří o soumraku dieselů, v Evropě se bude novinka prodávat výhradně s naftovými motory. Základním modelem je šestnáctistovka (96 kW), která má pohon přední nápravy, silnější verze v podobě dvoulitrového motoru s výkonem 128 kW (maximální točivý moment je 380 Nm) má standardně pohon obou náprav. S ním si také on-line deník TÝDEN.CZ vyzkoušel jízdu při prezentaci kolem slovenského Šamorina i na terénním polygonu u Slovakoringu.
Předně by se dalo čekat, že tak chlapácké auto bude mít také řádný akustický projev, ale naopak, pohonná jednotka se ukázala jako tichošlápek, dovnitř vozu doléhal její zvuk jen vzdáleně, ani vyšší otáčky ji nevyprovokovaly k nějakému hlasitému protestu. Dvoulitr není žádným sprintérem, ani razantní přidání plynu netlačí záda do opěradla, na druhou stranu mu dynamika nechybí. Pomocníkem je variátorová převodovka, která virtuálně řazeným převodovým stupňům dovoluje využít sílu, nicméně nepřehání to a mohutnému SUV naděluje potřebnou akceschopnost. Zdá se, že se technikům povedlo posunout bezestupňovou automatickou převodovku tak daleko, že působí jako klasicky řadící automat.
Terénním schopnostem napovídá světlá výška (vzdálenost spodku vozu od podložky) 213 milimetrů. Jak jsme se přesvědčili, dovoluje zvládat i prudká stoupání a skoro kolmé sjezdy na rozježděném povrchu a problémy mu nedělá ani rozbitá polní cesta. V režimu Auto systém umožní rozdělovat točivý moment mezi nápravy, do rychlosti 40 km/h pak lze mezinápravovou spojku sepnout a jezdit v režimu 50:50.
Jak je na tom podvozek? Vcelku dobře, ani při terénním cestování na nezpevněném povrchu, vymetání nerovností, vyjetých kolejí a hlubších děr posádka nepoletovala po interiéru, jako kdyby přestal platit zákon přitažlivosti. Na silnici a dálnici je pak splnil očekávání díky pohodlné a plynulé jízdě. A také hezkým přehledem o situaci kolem vozu, jak se sluší a patří na SUV.
Taková kus auta přece jen něco stojí. A automobilka Renault se nebála nasadit vyšší částku, tak si je jistá úspěchem modelu, který dostal durhou šanci a podle všeho ji dokázal využít. Základní cena vozu se šestnáctistovkovým motorem dCi 96 kW a pohonem přední nápravy je 699 900 korun. Dlužno řídi, že bezpečnostní výbava je na úrovni, nechybí ani parkovací senzory a multimediální systém s navigací.
Dvoulitr s pohonem všech kol s manuální převodovkou vyjde na 849 900 korun, za automat je třeba připlatit 50 tisíc korun. V nabídce je i luxusní provedení, Koleos je čtvrtým členem rodiny (po modelech Espace, Talisman a Captur), která sází na verzi Initiale Paris určenou náročným zájemcům. Rozmazlený například koženými sedadly, elektrickým ovládáním zadních dveří či vyhříváním druhé řady sedadel a volantu, musí majitel zaplatit 979 900 korun. Inu, luxus není zadarmo...
Nová generace modelu Koleos nezakrývá svoji mohutnost, ale dokazuje, že i velké SUV může působit přitažlivě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.