Dieselové motory umírají. Co je nahradí?

13. 10. 2016 06:05
Možnou náhradou za diesely se jeví elektromobily. Na snímku je Tesla Model X.
Možnou náhradou za diesely se jeví elektromobily. Na snímku je Tesla Model X.

Diesely mají punc dravosti, mužnosti, testosteronu. A že jsou hlučné a občas chrchlají, to jim majitelé rádi odpouštějí. Doba se ale mění. Žijeme v éře norem a zelené politiky, kdy ekologická karta přebíjejí všechna ostatní.

Diesely mají smůlu již ve své DNA. Laicky řečeno, příliš smrdí a jejich účinné čištění se neobejde bez katalyzátoru, který je - na rozdíl od toho benzinového - chemickou minitovárnou. Tam, kde si benzinový motor pohodlně vystačí s třícestným katalyzátorem, musí diesel řešit kvadraturu kruhu, o kterou se snaží systém EGR (recirkulace výfukových plynů). Celkem marně.

"Tento systém vede spaliny z výfuku zpět do sání a tím dělá v motoru pěknou paseku. Obzvlášť trpí pístní kroužky," uvádí analytik Slavomír Stýblo. Ještě nepříjemnější je, že systém EGR funguje stylem něco za něco. "Jakmile v EGR zvýšíte recirkulaci spalin, která snižuje emise oxidů dusíku, zároveň tím zvyšujete kouřivost motoru. To nechcete."

Nervozita na čtyřech kolech

Pravda, vedle EGR je tu pro diesely i sofistikovanější systém SCR (selektivní katalytická redukce), ale ten je natolik náročný, že se instaluje jen do těch nejdražších modelových řad. I proto lze pochopit inženýry Volkswagenu, že neodolali a problém "vyřešili" softwarovým podvodem markýrujícím emise oxidu dusíku. Němci v tom navíc podle řady indicií nebyli sami, dieselgate dalších velkých značek jsou na spadnutí. Právě proto nyní v přímém přenosu sledujeme, jak se o mnohé automobilky pokouší infarkt.

Logo Renaultu.Jak vážná situace nastala, ilustruje případ značky Renault. "Za první dva kvartály jsme za výzkum na vývoj dieselů dali o 115 milionů eur víc, než bylo v plánu," prosáklo před pár týdny z vysokého managementu automobilky, jejíchž 60 procent prodejů tvoří diesely, především menší ekonomické vozy. A ty nyní ztratí svou hlavní devízu - sympatickou pořizovací cenu. Renault, Volkswagen, koncern PSA (Peugeot a Citroën), Volvo a další vesměs evropské automobilky se musejí vyrovnat s tím, že přijdou o své "dieselové" zákazníky. Což bude hodně bolet. Nafťáky stále volí přibližně polovina evropských řidičů, ve Francii či Španělsku dokonce 70 procent (v USA a Japonsku jde překvapivě jen o jednotky procent).

Zelená se line záře

Problém, který přivála ekologická revoluce v automobilismu, by přitom ještě před 10-15 lety tolik nebolel. Hravě by ho vyrovnala sázka na zážehové benzinové motory. Ano, jejich produkce nyní napomáhá nahradit diesely, ale strop je jasně dán ekologickým kánonem. A spalování fosilních paliv je tu prvotním hříchem.

Norská vláda ohlásila vymýcení spalovacích motorů k roku 2025, Německo deklaruje, že počínaje rokem 2030 mají být jeho silnice bezemisní, na elektřinu. V případě Berlína, který odmítá atom, a proto musí udržovat špinavou uhelnou elektřinu, je sice taková deklarace postavená na hlavu, ale nic se nemění na tom, že konsensus dnešní doby je jasně zelený.

Odlišujme ovšem zelený a "zelený". Máme tu i fenomén bionafty, která špiní méně než ta z ropy, ale ekosystém ničí z druhé strany - zamořením lány řepkových polí. Představa starého dieselu, který díky bionaftě tolik nekouří, je sice pro některé velkopodnikatele velice lákavá, leč globálně neúnosná a neefektivní.

Zajímavější alternativu skýtá stlačený zemní plyn CNG. Ten zažívá boom i díky technologii frakování (hydraulické štěpení z břidlice) a automobilový průmysl oceňuje, že k používání CNG stačí motor továrensky jen lehce upravit. Produkce emisí je navíc malá, tyto vozy mají dokonce stejnou emisní zátěž jako elektromobil a nacházíme je v portfoliu Fiatu, Mercedesu-Benz či Citroënu; negativem CNG je však o něco menší výkon a nemožnost jednoduché "domácké" předělávky jako v případě zkapalněného plynu LPG. Á propos, LPG, tento u nás poměrně rozšířený pohon, je oproti CNG dražší (pozor, na čerpacích stanicích je LPG uváděno v litrech, kdežto CNG v kilogramech, pozn. red.), méně ekologický a méně výkonný. Jde o provizorium.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autorem je David Halatka. 

Foto: ČTK , ČTK/ABACA/Blondet Eliot/ABACA, ČTK/Mundil Stanislav, ČTK/Fotobanka ČTK/Fluger René

Další čtení

ilustrační foto

Trumpovy bláboly pokračují: Ukrajina začala válku a umírají miliony lidí

Zahraničí
Aktualizováno: 15. 4. 2025 01:13

The Times: Letecký turismus do dvou až tří let čekají největší změny za 50 let

Ekonomika
15. 4. 2025

Rakušan: Střelba na fakultě má další oběť, matka oběti si vzala život

Domácí
14. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ