Neslavné jubileum
První obětí automobilismu byla žena. Je to už 145 let
31.08.2014 06:00 Původní zpráva
Dopravní experti odhadují, že od vynálezu automobilu zemřelo na světových silnicích více než třicet milionů lidí. A poslední srpnový den uplyne 145 let od osudného okamžiku, kdy zahynula pod koly parního vozu Mary Wardová, jež je považována za oběť číslo jedna.
Mary Wardová (narozena 27. dubna 1827) byla na svou dobu, v níž měly ženy přesně vymezenou roli, velice pokrokovou osobností. Amatérsky se věnovala vědě, publikovala a byla jednou ze tří žen (další byla královna Viktorie) na seznamu členů Královské astronomické společnosti. V osudný den 31. srpna 1869 vyrazila se třemi společníky na projížďku parním automobilem. V jedné zatáčce na nerovné vozovce z poskakujícího otevřeného vozu vypadla a těžký stroj ji přejel. I když lékař, který žil v blízkosti nehody, dorazil velice brzy, těžce zraněné ženě již nedokázal pomoci.
Jako první řidič, který zahynul za volantem svého vozu, je uváděn Henry Lindfield. V únoru roku 1898 se vydal z Londýna do Brightonu a - jak jinak - nedodržel maximální povolenou rychlost, která tehdy byla patnáct kilometrů za hodinu. Jel třicítkou, když mu při sjezdu z kopce selhaly brzy a auto zastavil až náraz do stromu. Lindfield druhý den na následky zranění zemřel.
A ještě jedna nešťastná premiéra. Prvním chodcem, který zemřel po střetu s motorovým vozidlem byla čtyřiačtyřicetiletá londýnská švadlena Bridget Driscollová. Před hotelem Crystal Palace byla 17. srpna 1896 sražena automobilem a střet vinou zranění hlavy nepřežila. Pikantní na celé události je fakt, že právě v tomto roce byl ve Velké Británii zrušený takzvaný praporkový zákon, podle něhož musel před každým autem běžet člověk s praporkem, a maximální rychlost byla stanovena na 6,5 km/h.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.