Výzkum: směs do ostřikovačů ovlivní dechovou zkoušku

24. 1. 2012 13:17
Dechová zkouška (ilustrační foto).
Dechová zkouška (ilustrační foto).

Použití nemrznoucí směsi do ostřikovačů může ovlivnit výsledek dechové zkoušky na alkohol. Po ostřikování skel může řidič sedící v kabině vozu nadýchat až 0,7 promile alkoholu, jak ukázal výzkum Ústavu soudního lékařství, který prováděl společně s policisty.

"Většina náplní do ostřikovačů obsahuje ethylalkohol, ten se ventilací dostane do kabiny a dýcháním do plic řidiče," popsal proces přednosta ústavu Miroslav Hirt. Pokud policista při kontrole podá měřicí přístroj do kabiny řidiči, který v předešlých čtyřech minutách ostřikoval okna, ukáže se pozitivní výsledek ve 100 procentech případů. "Přišli jsme na to náhodou a došli jsme k výsledkům, které jsou dosti hrůzné," poukázal na vysoké falešné naměřené hodnoty. Alkohol v dechu se může u řidiče prokázat až 13 minut po ostřikování.

Pro policisty je nyní proto důležité dodržovat metodický pokyn při kontrolách. Ten ukládá řidičům před zkouškou na alkohol vystoupit z auta. V tomto případě se člověk nadýchá čistého vzduchu a falešný výsledek na alkohol se neukáže. "Už víme, jak to uchopit, když se s touto situací setkáme. Také jsme se přesvědčili o tom, že naše metodické pokyny jsou správné," uvedl vedoucí odboru dopravní služby policie ČR ve Zlíně Štěpán Zachara.

Policisté mají dechovou zkoušku provést opakovaně. Pokud řidič uvede, že ostřikoval okna, policista by ho nyní měl vyzvat k vystoupení z auta, prodýchání a opakování zkoušky po deseti minutách. "V tomto případě už bude hodnota negativní," řekl Hirt. Tímto postupem chce policie také zamezit zbytečným diskusím s řidiči.

Výzkum prokázal různé množství alkoholu v dechu v závislosti na těsnění kabiny, druhu směsi, pohlaví a věku. Z dobře větraného auta se výpary ze směsi dostanou rychleji.

Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal

Další čtení

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Nová tramvaj pro Prahu zahájí v sobotu zkušební jízdy bez cestujících

Ekonomika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ