Radost i zodpovědnost
Zkrocená síla aneb Bezpečná jízda v supersportovním voze
05.08.2017 08:18 Původní zpráva
Většina běžných aut má dnes výkon kolem 200 koní nebo o něco méně. Výrobci ale nabízejí i sportovní vozy a supersporty, jejichž výkon může být až dvojnásobný. Vlastnictví takového vozu je radost a splněný sen - ovšem jejich majitelé by měli víc než kdo jiný myslet i na bezpečnost.
Vlastnictví luxusního sporťáku ještě z nikoho nedělá dobrého řidiče. Je potřeba si uvědomit, že tato auta se na silnici chovají úplně jinak než běžné osobní vozy. Jinak sedí na vozovce, odlišně akcelerují.
Ačkoliv je většina nadupaných aut vybavená i pokročilými bezpečnostními technologiemi, neměli by se jejich řidiči spoléhat na to, že tyto systémy samy o sobě ochrání je i jejich okolí. Například v Lexusu RC-F najdeme stabilizační systém předcházející případnému prokluzu zadních kol a přednárazový bezpečnostní systém s podporou nouzového brždění. Pokud zvažujete nákup vozu se 400 koňmi pod kapotou, bylo by dobré současně investovat i do kurzu řízení určeného speciálně pro majitele sporťáků a supersportů.
Kdo cítí potřebu si zazávodit s jinými řidiči, měl by se vydat na okruh. Někteří výrobci sporťáků organizují svoje vlastní "autoškoly". Účastníci kurzů pořádaných třeba AMG Driving Academy nebo Porsche Driving Experience se můžou během praktických cvičení seznámit se základy ovládání silných vozů; cvičení se soustředí mimo jiné na ovládnutí jízdní dráhy a jízdu v zatáčkách, nouzové brždění a samozřejmě jízdu na okruhu.
Prodeje sporťáků v Evropě rostou
Podle údajů výrobců se v Evropě segmentu sportovních a supersportovních aut daří. Loni prodeje celkově vzrostly zhruba o 12 procent, přičemž leaderem trhu se stal Bentley Continental GT se 1705 prodanými vozy, který za sebou nechal Ferrari 488 GTB a Lamborghini Huaracan. Naproti tomu v Americe prodej sportovních vozů za poslední desetiletí poklesl bezmála o jednu třetinu, v samotném roce 2016 pak o 10 procent. Předpokládá se, že v letošním roce čeká americký trh další propad.
Na evropském trhu je nabídka silných sportovních vozů dostatečná. Z jakých rychlíků silnic si mohou třeba řidiči vybírat?
Lexus LC 500
Novinka v nabídce Lexusu. Srdcem vozu je motor V8 s upraveným sáním, o objemu pět litrů a výkonu 467 koní. Pohon se na zadní kola přenáší pomoci desetistupňového automatu, zrychlení z nuly na 100 km/h trvá sotva 4,7 sekundy.
Mercedes AMG GT
Objevil se v roce 2014. Pod jeho maskou se nachází posílený čtyřlitrový motor V8 o výkonu 462 koní, který pomocí sedmistupňové automatické převodovky přenáší pohon na zadní kola. Zrychlení z nuly na 100 km/h mu zabere jen 3,9 sekundy.
Maserati GranTurismo
Motor V8 o objemu 4,2 l generuje úctyhodný výkon 405 koní. Na 100 km/h zrychlí za 5,2 sekundy a pohon se přenáší na zadní kola pomocí šestistupňové automatické převodovky.
BMW M6 Coupe
Osmiválcový turbomotor generuje 560 koní. První stovka se na tachometru objeví po uplynutí 4,2 sekund, sedmistupňová dvouspojková převodovka přenáší pohon na zadní kola.
Jaguar F-Type
Vůz zrychluje z 0 na 100 km/h za 4,1 sekundy, pod maskou pracuje pětilitrová jednotka V8 o výkonu 550 koní. Pohon se může přenášet pomocí šestistupňové manuální převodovky, nebo osmistupňového automatu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.