<span>Zaplavené auto?</span> Starší vozy jsou na tom lépe

9. 8. 2010 11:53
Povodeň si hrála s auty jako děti s modely.
Povodeň si hrála s auty jako děti s modely.

Povodeň si hrála s auty jako děti s modely.Nejdříve jde o záchranu životů, pak teprve o majetek. Povodně minulých dní tak měly šanci vládnout nad automobily, které byly v záplavových oblastech. A co dělat, jestliže byl vůz pod vodou? Větší šanci na jejich obnovu mají majitelé starších aut.

Záplavy, to není pouze voda, to je také spousta bahna a písku. A tak záleží na tom, jak vysoko se hladina dostala. Jestliže dosáhla jen k prahům vozu, pak to tak velká tragedie není, neboť po vyschnutí je uvedení auta do provozu celkem jednoduché. Stačí pořádně vyčistit a zkontrolovat brzdovou soustavu, odbahnit spodek a věc je vyřízená. Nicméně stejně je dobré nechat závěrečnou kontrolu na odborném servisu.

Obnova zaplaveného auta není jednoduchá.Když se však voda dostala do motorové části, pak je každá rada drahá. V každém případě je nutno vůz nejprve proudem vody opláchnout a pak nechat důkladně vyschnout. Důležité je nestartovat! Mohlo by dojít ke zkratu, který napáchá další škody, může zničit elektroinstalaci a poškodit motor. A po vyschnutí dopravit automobil k odborníkům. Lepší je znovu nestartovat, ale nechat se třeba odtáhnout.

ČTĚTE TAKÉ: Dům pod vodou, auta odplula. "Zhroutíme se pak..."

Obecně lze říci, že starší vozy, například Š 105, Š 120 nebo Škoda Favorit, jsou na tom lépe, protože nejsou přeplněny elektronikou, jako je tomu u moderních vozů. Starší "primitivní" auta je nutno rozebrat do detailu, všechny součástky důkladně očistit a promazat, zkontrolovat elektroinstalaci, vyměnit filtry a olejové a kapalinové náplně. Z toho je jasné, že náklady sice nejsou malé, ale na druhou stranu nedosahují astronomické výše.

Velké částky za obnovu, podle modelu až statisíce korun, se týkají právě vozů s množstvím elektricky ovládaných funkcí. Náklady na opravu mohou daleko přesahovat cenu vozu. Někdo je šikovný, pustí se do renovace sám a nakonec se mu podaří vůz zprovoznit, měl by však počítat s tím, že se už nikdy nemůže na své auto stoprocentně spolehnout. To, co nyní funguje, může mít najednou poruchu. Týká se to třeba stabilizačních systémů, airbagů, prostě všeho, co ovládá řídicí jednotka.

ČTĚTE TAKÉ: Záplavy mají pět obětí, škody se odhadují na dvě miliardy 

Zatopené a ještě nabourané auto. Voda má sílu...Odborníci tvrdí, že jediná rada, kterou mohou postiženým majitelům moderních aut dát, je odvézt ho na vrakoviště. Nebo do autobazaru, ale při prodeji uvést, že vůz byl zaplavený. Kdyby se totiž novému vlastníku stala nehoda a zjistilo se, že ji způsobila zatajená informace, pak je zákonný postih velice tvrdý.

Na druhou stranu rada případným kupcům: Máte-li podezření, že by vůz mohl pocházet ze záplavové oblasti, pak je nutná důkladná prohlídka. Varovat by mohl divný zápach v interiéru, kterého se nelze jen tak zbavit, povolené švy na sedadlech či zrnka písku za přístrojovou deskou nebo na dalších hůře přístupných místech.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková 

Autor: - vit -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ