V Česku startuje "Ekonomika 4.0". Byznys přinese především mobilním operátorům. K nynějším čtrnácti milionům SIM karet by mohli přidat další desítky milionů pro internet věcí. Už teď nabízejí třeba obojky pro psy připojené do sítě.
Než přijedete na víkend na chalupu, napíšete termostatu, aby zatopil. Poručíte z kanceláře zavlažovači u rodinného domu, aby zalil vysušený anglický trávník. Prozvoníte bránu, aby vám otevřela příjezdovou cestu. Tuzemští mobilní operátoři naskočili na nový byznys, kdy SIM karty nenabízejí ani tak k volání. Spíše jejich prostřednictvím hlídají flotily firemních aut, nemovitosti či kardiostimulátory lidí s nemocným srdcem.
V Česku je takových karet už téměř milion a podle studie analytické společnosti IDC jich každý rok přibývá patnáct procent. Brzy tak přijde doba, kdy chytrá televize sama zavolá do videopůjčovny a objedná film podle toho, co obyčejně sledujete. Nebo chytrá lednička zjistí, co dochází, a zařídí dodávku potravin až na váš práh.
Mobilním operátorům ani nic jiného než sázka na takzvaný internet věcí nezbývá. V desetimilionovém Česku je aktivních více než čtrnáct milionů SIM karet. A klasické volání tak už nemají komu nabízet.
Pokud se naplní předpovědi technologického gigantu Intel (viz Miliardy v internetu věcí), bude na jednoho člověka připadat v průměru 26 přístrojů připojených do sítě. V Česku by tedy v roce 2020 mohli operátoři obsluhovat i více než 280 milionů zařízení. V internetu věcí se počítá takřka se vším, do čeho se dají nainstalovat speciální M2M (machine-to-machine) SIM karty pro komunikaci stroje se strojem: od termostatů přes zámky, ledničky, televize až po psí obojky.
"Počet M2M SIM karet roste výrazně vyšším tempem než klasické SIM karty. Nástup internetu věcí v posledním roce trend ještě zvýrazňuje. Dá se hovořit o obratu ve stovkách milionů korun," říká Martina Kemrová, mluvčí operátora T-Mobile.
Nejvíc jedou auta
Nejrozšířenějším oborem v českém internetu věcí je správa nemovitostí či flotil firemních vozidel. Jen operátor O2 prostřednictvím služby O2 Car Control pomáhá hlídat téměř padesát tisíc vozů různých firem.
"K přínosům systému patří vedle zvýšení efektivity řízení zejména úspora pohonných hmot, zamezení černých jízd nebo zlepšení využití pracovní doby řidičů," uvádí Miloš Matyásko, vedoucí střediska dílen Technických služeb Hradce Králové, které využívají systém O2 stejně jako firmy Business Lease či Stěhování Podrazil.
Celý článek si přečtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 13. dubna 2015.