Černý scénář: Česko zůstane zcela bez ruského plynu

Ekonomika
11. 9. 2014 06:05
Vyhrocení bojů na Ukrajině by v krajní situaci mohlo zásadně změnit energetický trh v Evropě (ilustrační foto).
Vyhrocení bojů na Ukrajině by v krajní situaci mohlo zásadně změnit energetický trh v Evropě (ilustrační foto).

Tři měsíce před začátkem zimy se Česko kvůli konfliktu na Ukrajině připravuje na možný výpadek dodávek ruského plynu. Černý scénář počítá s tím, že země - stejně jako celá Evropa - zůstane zcela bez této suroviny z Ruska.

Podle zvláštního velvyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky existuje jeden základní a jeden krizový scénář. Základní předpokládá, že se zastaví pouze tranzit ruského plynu přes Ukrajinu.

"To bychom zvládli poměrně dobře, jsme schopni se s tím vyrovnat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Bartuška. Od poslední vážné plynové krize v roce 2009 totiž Česko vybudovalo nové zásobníky plynu, a především je ještě lépe napojeno na západní plynovody včetně zdrojů v Norsku.

V lednu 2013 byl například otevřen nový plynovod Gazela, který propojuje německé plynovody Opal a Megal. S měsíčním předstihem byly letos rovněž naplněny všechny zásobníky s plynem - právě s ohledem na nejasný vývoj na Ukrajině.

"My se musíme starat o to, kolik plynu máme připraveno na zimu, protože situace na Ukrajině je dramatická. Zatím se nepodařilo úplně ukončit občanskou válku a alternativa, že se bude opakovat rok 2009, není zcela vyloučena," uvedl ministr průmysl Jan Mládek při středeční návštěvě zásobníku v Hájích u Příbrami.

Václav Bartuška.Mnohem vážnější situace by ovšem nastala, kdyby Rusko uzavřelo všechno kohoutky od potrubí vedoucích do Evropy včetně plynovodu Nord Stream, který vede po dně Baltského moře.

"Jsme připraveni na variantu, že nepůjde plyn přes Ukrajinu, ale nejsme připraveni na variantu, že nepůjde plyn z Ruska vůbec ani těmi alternativními přepravními cestami," upozornil ministr Mládek.

Podle velvyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky není možné černý scénář, který počítá s úplným zastavením dodávek ruského plynu do Evropy, pokládat za zcela nereálný.

"Kdyby někdo v březnu řekl, že pět největších ruských bank bude pod sankcemi Evropské unie, nikdo tomu nebude věřit," řekl Bartuška. "Opravdu se těžko odhaduje, co bude za tři měsíce."

Bartuška připomněl, že vývoz plynu už zdaleka nepředstavuje takový zdroj příjmů pro Rusko jako před lety. Dnes je exportní jedničkou ropa. A v ruské elitě se podle něho stále objevují názory, že by Rusko mohlo pohrozit Evropě zmrznutím.

Úplné zastavení dodávek ruského plynu by podle Bartušky mohlo zásadním způsobem změnit evropský energetický trh. Ruský plyn by ze starého kontinentu mohl takřka zcela zmizet a nahradit by ho mohla jiná paliva včetně uhlí. Dramatický dopad by to mělo i na tranzitní firmy a jejich evropské partnery.

"Některé změny jsou nevratné," poznamenal Bartuška. "Když nebude mít nějaké české město ruský plyn na vytápění domácností a radnice schválí stavbu nových kotelen třeba na uhlí, nejspíš nikdy už se potom k plynu nevrátí."

Autor: Pavel BarochFoto: Kateřina Šulová, Stanislav Krasilnikov

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ