Aeroflot: ČSA by se mohly soustředit na kratší tratě
16.01.2009 17:02
České aerolinie by se v případě jejich ovládnutí ruským Aeroflotem zaměřily na další rozvoj sítě krátkých linek a rozšíření flotily malých letadel pro zhruba 100 pasažérů. Jako příklad jednoho ze směrů rozvoje českého dopravce to v rozhovoru pro ČTK uvedl náměstek generálního ředitele Aeroflotu Lev Košljakov. Dálkové linky označil za "otevřenou otázku".
Aeroflot chce ve větší míře proniknout na středoevropský trh a privatizace ČSA prý "skvěle zapadá do jeho plánů". ČSA by údajně pod ruským vedením zůstaly klasickým síťovým dopravcem se silným zaměřením na region střední a východní Evropy. "Praha je na cestě mezi Paříží a Moskvou, takže odsud můžeme tuto významnou oblast pokrýt," řekl náměstek.
Podle Košljakova území střední Evropy "jaksi vypadlo" ze sítě Aeroflotu poté, co ruský dopravce vstoupil před třemi lety do aliance SkyTeam. Na některých linkách tak musel přestat používat letouny typu Tupolev pro 70 cestujících. "Což pro nás učinilo mnoho míst do 2000 kilometrů od Moskvy nedostupných," uvedl Košljakov.
České aerolinie jsou podle náměstka a ředitele evropské komunikace Košljakova v relativně dobré kondici. "V Evropě bychom asi nyní těžko hledali výrazně ziskovou společnost," řekl. Neznepokojuje ho ani odprodej majetku, kterým si ČSA pravidelně vylepšují hospodaření. Odprodej některých činností vede prý ke snížení nákladů firmy.
ČTĚTE TAKÉ: Lašák: ČSA před prodejem vydělaly stamiliony
Českého dopravce chce Aeroflot koupit v konsorciu s některou místní silnou finanční skupinou. "Partnera už jsme si vybrali, ale ještě nemáme smlouvu," vyhnul se Košljakov konkrétním jménům. Podle informací serveru iDnes.cz by mohlo jít o Pentu. Partner Aeroflotu by měl v konsorciu 51 procent, aby si ČSA zachovaly status národního dopravce.
Košljakov nechtěl komentovat ani případnou cenu, kterou je ochoten za ČSA zaplatit. "Nabídneme cenu, o které si myslíme, že bude férová, a s ní další budoucnost pro ČSA," řekl. Mimo jiné se prý Aeroflot podělí s ČSA o síť svých linek a pasažéry. Pro Aeroflot je naopak výhodné, že se ČSA podílejí na projektu Open Sky, který liberalizuje letecký trh nad Evropou a na transatlantických linkách.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.