Budějovický měšťanský pivovar, součást skupiny Anheuser-Busch, neuspěl ve sporu o ochrannou známku obsahující slovo Budweiser. Nejvyšší správní soud potvrdil, že Úřad průmyslového vlastnictví postupoval správně, když vyhověl námitkám Budějovického Budvaru a známku nezapsal. Vyplývá to z verdiktu zpřístupněného na úřední desce. Odůvodnění zatím Nejvyšší správní soud nezveřejnil. Jde o jeden z mnoha sporů kvůli známkoprávní ochraně proslulého budějovického piva.
"Budějovický měšťanský pivovar, a.s., definitivně ztratil ochrannou známku Budweis Bohemia 1795 Original Czech Lager Budweiser Bier a nesmí ji nadále používat. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zároveň vytvořilo důležitý precedens proti zneužívání naší ochranné známky Budweiser ze strany Budějovického měšťanského pivovaru, a.s., i dalších subjektů," reagoval na rozhodnutí soudu mluvčí Budvaru Petr Samec.
Kombinovanou ochrannou známku v podobě etikety nebo tácku s textem Budweis Bohemia 1795 Original Czech Lager Budweiser Bier si měšťanský pivovar přihlásil v roce 2006. Národní podnik Budějovický Budvar ale reagoval námitkami, které odůvodnil rizikem záměny s osmi vlastními ochrannými známkami.
Úřad průmyslového vlastnictví dal za pravdu Budvaru. U běžných spotřebitelů prý skutečně existuje riziko záměny, a to zvláště kvůli použití dominantního pojmu Budweiser, což posléze potvrdila také justice.
"Nebezpečí záměny označení se posuzuje především okem takzvaného průměrného zákazníka, pro něhož jsou zaměnitelná především taková označení, která se shodují ve výrazném prvku, v dominující části označení," stojí v rozhodnutí Městského soudu v Praze z letošního ledna. Po nynějším zamítnutí kasační stížnosti Budějovického měšťanského pivovaru je verdikt definitivní.
Budvar měl s Budějovickým měšťanským pivovarem v minulosti více sporů. Obě firmy se hlásí k letité tradici vaření budějovického piva, které se datuje hned k založení města roku 1265. Měšťané ve středověku měli právo várečné, ale už před staletími byli ve sporu s radnicí, a tak ve městě soupeřily dva pivovary. Oba se za Marie Terezie sloučily a na ně navázal Měšťanský pivovar (později Samson) - jeho vznik se tak datuje do roku 1795. Ale za sto let mu opět vyrostla konkurence v podobě akciového pivovaru, od roku 1967 transformovaného do národního podniku Budějovický Budvar. Po pádu komunismu se spory zase rozhořely, Měšťanský pivovar mimo jiné v minulosti prostřednictvím žaloby navrhl zrušení Budvaru a jeho vymazání z obchodního rejstříku.
Ve světě vede Budvar už od roku 1907 mnoho známkoprávních pří s americkou skupinou Anheuser-Busch, která je součástí světového pivovarnického lídra AB InBev. Právě Anheuser-Busch před časem koupil společnost Budějovický měšťanský pivovar a začátkem července také společnost Pivovar Samson, který se od měšťanského pivovaru oddělil před třemi lety. Zatímco první část disponovala i řadou ochranných známek, Pivovaru Samson zůstali zaměstnanci a technika.