Antimonopolní úřad si posvítí <span>na stavbu dálnic</span>

Ekonomika
26. 10. 2009 15:53
Antimonoploní úřad prošetří zadávání zakázek na stavbu dálnic.
Antimonoploní úřad prošetří zadávání zakázek na stavbu dálnic.

Antimonoploní úřad prošetří zadávání zakázek na stavbu dálnic.Antimonopolní úřad (ÚOHS) se s největší pravděpodobností začne zabývat zadáváním veřejných zakázek na stavby dálnic v Česku. Přijal podnět, podle něhož systém zadávání neodpovídá zákonu a způsobuje zhruba třetinové předražení ceny stavby dálnic ve srovnání s okolními zeměmi.

"Můžeme zatím pouze potvrdit informaci, že jsme uvedený podnět dnes obdrželi," řekl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Na nadprůměrnou cenu výstavby infrastruktury nedávno upozornila i bývalá Národní ekonomická rada vlády (NERV).

ČTĚTE TAKÉ: Ministerstvo zemědělství dostalo pokutu. Za zakázky
                        Soud zrušil pokutu 240 milionů pro RWE Transgas

Podle podnětu, který podal novinář Jaroslav Novák Večerníček, mohou dálnice v Česku podle zadávacích kritérií stavět v praxi pouze čtyři firmy. Ty se podle veřejně dostupných informací vzájemně o zakázky dělí, takže prý neexistuje v této oblasti žádná skutečná veřejná soutěž. "Důsledek je zřejmý, stavby dálnic a rychlostních komunikací jsou až o třetinu dražší než v okolních zemích, přestože je u nás levnější pracovní síla a leckdy i
materiál," uvedl v podnětu.

Chybí transparentnost trhu

Zatímco u obytných staveb se investorem stává soukromý sektor, který pracuje v intenzivním konkurenčním prostředí, u infrastrukturálních staveb je typickým zadavatelem veřejný sektor. "České infrastrukturální zakázky jsou o 62 procent dražší oproti cenové hladině v oblasti bytové výstavby. Transparentnost trhu veřejných zakázek zjevně není v ČR dostatečná," uvádí se mimo jiné v závěrečné zprávě NERV.

NERV navrhl možná řešení předražené výstavby infrastruktury.Podle NERV je na vině nízká intenzita soutěže mezi stavebními firmami, možná korupce, měkké rozpočtové omezení na straně investora (státu) nebo intenzivní ovlivňování ze strany dodavatelů a nátlak účastníků řízení.

Situaci by podle rady pomohlo řešit posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a zvýšená aktivita Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který by se měl zaměřit na zakázky malého rozsahu. Součástí řešení by mělo být i zveřejňování všech uzavřených smluv veřejné správy na internetu a ochrana oznamovatelů korupčních praktik (tzv. Whistleblowing).

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Autor: -bar- , ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ