O sudy a soudky od bednářů Plzeňského Prazdroje, poslední zachovalé dílny v pivovarech na světě, je obrovský zájem. Pivovar proto zvažuje, že jejich sedmičlenný tým rozšíří. Dubové soudky s pivem chtějí zejména v Británii, Irsku, Polsku a Španělsku. Při pasování dvou mladých pivovarských bednářů to řekla manažerka Jindřiška Eliášková.
"Bednářské řemeslo jsme před deseti lety zachraňovali jenom kvůli tomu, že nám budou dělat pár výrobků pro obchody, budou obhospodařovat sklepy s ležáckými sudy a stavět nové. Ale teď, když se celý obor vrací ke kořenům pivovarnictví, je obrovská poptávka po sudech, takže oni teď nestíhají. Nyní si uděláme ekonomický propočet a vypadá to, že k rozšíření party už budou důvody," dodala. Podle ní nemůže Prazdroj kvůli omezené kapacitě bednářské dílny vyrábět sudy pro jiné pivovary než pro sebe a mateřskou skupinu SABMiller.
"Na zahraničních trzích je stále větší zájem, protože se to krásně propojuje s tradicí českého piva," uvedla Eliášková. Podle ní existují po světě jednotliví bednáři, ale neexistuje jiná parta v pivovaru podobná plzeňské, která staví ležácké sudy, stará se o ležácké sklepy a dvakrát ročně sudy smolí.
Pro Prazdroj je velmi důležité nechat zrát pivo v dřevěných sudech kvůli tomu, aby mohl porovnat senzorické vlastnosti piva. "Ono se to nezdá důležité do doby, než si uvědomíme, že by třeba 20 let nebyla možnost ochutnat pivo vyráběné klasickou metodou," dodala.
V roce 2002 bylo hlavní motivací obnovení bednárny představit turistům krásné sklepy s pivem zrajícím v dřevěných sudech. Před pěti lety otevřel pivovar nový provoz za osm milionů Kč. "Dosud jsem vyrobili deset sudů o obejmu 25 až 40 hektolitrů a malých soudků do 50 litrů bylo různě, loni stovka," uvedl předák bednářů Josef Hrůza. Nejmenší soudek vyrobili dvoulitrový a největší s objemem 46 hektolitrů před šesti lety.
Prazdroj končil sériovou výrobu v dřevěných sudech v roce 1994. Dnes jich má ve sklepích skanzenu 50 a dále 64 kvasných kádí, v nichž vyrobí do 500 hektolitrů piva ročně. Dnes dokončili bednáři po měsíci práce sud s objemem 38 hektolitrů a představili deset 170litrových sudů, z nichž se bude čepovat pivo na akcích k výročí 170. výročí vzniku Pilsner Urquell.
Bednáři mají největší problém s obstaráním kvalitního dubového dřeva. Řemeslo, jehož počátky sahají do osmého století, se už nikde na světě nevyučuje. Mladí přebírají zkušenosti od starých mistrů. Ještě přes 100 lety pracovalo v Prazdroji 150 bednářů a bylo tam 6000 sudů a kádí.