ČEPS: Odpojení solárních elektráren může začít příští rok
15.02.2010 16:17
Odpojování slunečních elektráren kvůli zachování bezpečnosti dodávek elektřiny by mohlo začít již v létě příštího roku. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl předseda představenstva a generální ředitel výhradního provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS, Petr Zeman. Opětovně tak varoval před technickými limity připojování fotovoltaických a větrných elektráren do elektrické sítě. Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) závěry ČEPS důrazně odmítá.
"V každém okamžiku musí zůstat zachována rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektřiny," řekl dnes Zeman. Při současném tempu připojování solárních elektráren však podle něj hrozí situace, že bude výroba vyšší než spotřeba.
ČTĚTE TAKÉ: Slunce a vítr místo Temelína
Průměrné zimní zatížení elektrické soustavy ČR je asi 12 tisíc megawattů. V etních měsících, kdy mají sluneční elektrárny největší výkon, je to však méně než polovina. ČEPS může podle svého vedení sáhnout z důvodu bezpečnosti provozu k odpojování zdrojů od sítě. Taková situace by podle Zemana mohla v souvislosti se slunečními elektrárnami poprvé nastat v letních měsících příštího roku.
Na začátku února proto ČEPS vyzval distribuční společnosti ČEZ, E.ON a PRE, aby pozastavily vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren. Připojování větrných a slunečních zdrojů je podle Zemana závislé například na velikosti podpůrných služeb, jako jsou plynové elektrárny, které dokážou vyrovnávat nerovnoměrný výkon zdrojů. Dalším omezením je kapacita sítí, které technicky připojování fotovoltaických a větrných elektráren nezvládají.
ČTĚTE TAKÉ: U Tachova vznikne největší solární park na západě Čech
Předseda ČSVE Michal Janeček však závěry ČEPS odmítá. V roce 2005 byla podle něj vydána povolení na více větrných elektráren, než je kolik jich je vydáno dnes pro elektrárny sluneční. Postavena jich však nebyla ani desetina. Slunce a vítr podle ČSVE působí v jinou dobu. Větrné elektrárny pracují nejlépe v noci, zatímco sluneční přes den. Nedochází tedy ke sčítání jejich maximálních výkonů.
Energetický regulační úřad (ERÚ) registroval 19. ledna 470 megawattů výkonu instalovaného v solárních elektrárnách. V současné době je podle Zemana povolena realizace více než 5000 megawattů solárních a větrných elektráren.
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.