Některé tuzemské obchodní řetězce a e-shopy v pátek, na tzv. černý pátek, spustí výprodeje. Obchodníci, kteří se výprodejů zúčastní, slibují slevy v řádu desítek procent. Oproti minulým letům se akce poprvé zúčastní i některé velké obchodní řetězce.
Nákupní svátek Black Friday je v USA synonymem rekordních slev a startem vánoční nákupní horečky. Probíhá vždy v pátek po Dni díkuvzdání a obchody otevírají velmi brzo ráno, některé třeba už ve čtyři hodiny. Označení "černý pátek" zřejmě vzniklo v 60. letech minulého století jako reakce na problémy v silniční dopravě, jimž museli řidiči a policisté čelit kvůli náporu kupujících.
Tuzemské obchody s elektronikou Datart připravily speciální nabídku zboží se slevami až 50 procent. Tesco chystá velký výprodej ve všech hypermarketech, startuje v 8 hodin a potrvá do vyprodání zásob. "V nabídce bude sortiment bytových doplňků F&F Home a elektronika, například chytré telefony, tablety, televizory nebo kávovary. Slevy budou dosahovat i více než 50 procent," potvrdil mluvčí Václav Koukolíček.
Řada e-shopů plánuje slevy v řádu desítek procent. "V rámci Black Friday jsme pro zákazníky letos připravili více než 800 produktů se slevami až 80 procent. Stejně jako v minulém roce neodstartujeme všechny slevy s úderem půlnoci, ale budeme je postupně spouštět v průběhu pátečního dne," uvedl marketingový ředitel CZC.cz Kamil Demuth. Slevové akce chystají také mimo jiné Alza.cz, Mall.cz, Kasa.cz či prodejny iStyle.
Black Friday v tradiční podobě v USA, Kanadě a Británii je v kamenných obchodech spojen také se zábavou a nákupním šílenstvím. V určitou hodinu jsou totiž zákazníci vpuštěni do obchodu a soutěží mezi sebou o to, kdo rychleji doběhne k nabízenému zboží v akci, jehož počet je limitován.
Černý pátek. Začínají výprodeje v obchodech i e-shopech
Ekonomika
27. 11. 2015 09:36
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: ČTK