Stavební spořitelny poskytly loni úvěry za 50,6 miliardy korun, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o tři procenta. Rovněž zájem o uzavírání smluv o stavebním spoření loni o tři procenta stoupl, když spořitelny uzavřely zhruba 474 tisíc smluv. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen.
"Stavební spoření potvrdilo, že i v dlouhodobých podmínkách nízkých úrokových sazeb umí půjčovat na investice do bydlení, o které mají lidé zájem. Jde především o rekonstrukce a modernizace bydlení, kdy úvěr není zajištěn přímo nemovitosti," komentoval výsledky tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Upozornil že objem úvěrů byl loni nejvyšší za posledních šest let.
Asociace čeká letos další růst především u sjednávání nových smluv. "Naproti tomu v rámci úvěrů se do výsledků negativně promítne nová regulace, která platí od konce loňského roku a další dorazí," dodal Šedivý. Podle jeho odhadů letos stavební spořitelny poskytnou úvěry opět kolem 50 miliard korun.
Meziroční nárůst o 22 procent
Průměrná cílová částka u nově uzavřených smluv loni stoupla o šest procent na 361 183 korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.
V roce 2015 podle srovnatelných dat poskytly stavební spořitelny úvěry za téměř 49 miliard korun, což byl meziroční nárůst o 22 procent. Naopak zájem o smlouvy o stavebním spoření předloni o čtvrtinu klesl.
Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.