Češi se v době krize chovají racionálně. Hodně spoří a zbytečně si nepůjčují. Uvádí to nová výzkumná studie společnosti ING. Podle analytiků jim odměnou může být levnější dovolená, protože koruna nepřestává posilovat.
Češi ukládají své peníze především do termínovaných vkladů, spořících účtů a zbytečně si neberou úvěr. Jdou tak proti proudu současným náladám evropské společnosti, vysvětluje studie.
Poměr půjček a vkladů domácností je v České republice 60 procent. To znamená, že pokud průměrný Čech dluží sto tisíc korun, má zároveň naspořeno 166 tisíc korun. Naproti tomu průměrný Maďar s dluhem sto tisíc korun má naspořeno jen 52 tisíc korun. Podle údajů České národní banky mají v současné době Češi uloženo přes jeden a půl bilionu korun.
ČTĚTE TAKÉ: Silná koruna. K euru i dolaru si stojí nejlíp od loňska
Krize zatím spoření zastavit nedokáže. Od začátku letošního roku bylo do bank uloženo dalších sto miliard korun. Nicméně i do České republiky se pomalu dostává celoevropský trend života na dluh a Češi si začínají více půjčovat. Suma úvěrů českým domácnostem přesáhla na konci května 900 miliard korun. Poměr půjček a depozit stoupl za poslední tři roky o patnáct procentních bodů.
Spoří se na dovolenou
Nejvíc atraktivní se Čechům jeví stavební spoření a spořící účty, píše se ve výzkumné studii. Spořící účty mají ale navrch kvůli vysoké dostupnosti vkladu. Na rozdíl od termínovaných vkladů může totiž klient své prostředky vybrat okamžitě či do několika dnů. Podle studie hraje do karet spořícím účtům i častá absence bankovních poplatků .
Studie dále ukazuje, že klienti se rozhodují hlavně podle výše zhodnocení prostředků a srozumitelnosti podmínek produktu. "Příliš mnoho nejasných podmínek a hvězdiček v textu od ostatních finančních produktů často odrazuje," dodává Libor Vaníček, ředitel marketingu a přímé distribuce ING
"Je možné, že lidé v důsledku kursových pohybů vyberou část svých naspořených peněz a utratí je za levnější zájezdy," uvedl Karel Potměšil, analytik společnosti Cyrrus, pro on-line deník TÝDEN.CZ. Dodal však, že obzvlášť někteří lidé, postižení ztrátou zaměstnání, si to nebudou moci dovolit.
Foto: Lucie Pařízková