Česká měna prý opět posílila. Zakročí Singer?

Ekonomika
20. 7. 2015 18:38
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Podle údajů Patria.cz v pondělí česká koruna prolomila klíčovou hranici stanovenou Českou národní bankou a dostala se na částku 26,99 korun za euro. Analytici čekají, zda centrální banka nespustí další kolo intervencí.

Pondělní posílení české koruny analytiky překvapilo. Centrální banka totiž ústy svého guvernéra Miroslava Singera avizovala, že bude zuby nehty bránit posílení kurzu pod 27 korun za euro, i za cenu intervencí. Toto opatření přitom platí již od listopadu 2013. Dnes však klíčovou hranici podle webu Patria.cz koruna překročila. Jak se to mohlo stát? Analytikům to není jasné.

"Je možné, že se někde na mezibankovní platformě kurz pod 27 objeví. To je pak ale s největší pravděpodobností buď chyba, nebo někdo může podobný obchod udělat mimo trh. To ale pro trh jako takový a ČNB není relevantní," řekl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Dnešní nejnižší úroveň koruny podle něj byla 27,037 Kč/EUR.

"Zásadní je, že zatím obchod na této hranici uzavřen nebyl. Čekání na akci z ČNB tak stále trvá, ale je zřejmě jen otázkou času, kdo se odhodlá otestovat prvním obchodem toto magické zakotvení centrální banky," uvedl odborný server o finančnictví Roklen24.cz.

ČNB: Intervence přijdou automaticky

Guvernér České národní banky Miroslav Singer.Mluvčí ČNB Kateřina Bartůšková prozatím výkyv koruny nekomentovala a pouze odkázala na poslední prohlášení Bankovní rady ČNB z konce června. Tehdy centrální bankéři "potvrdili závazek České národní banky intervenovat v případě potřeby na devizovém trhu na oslabení kurzu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro." Šéf banky Singer tehdy uvedl, že ČNB bude intervenovat automaticky a tedy bez nutnosti dalšího rozhodnutí bankovní rady.

ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 Kč/EUR na 26,98 Kč/EUR a v dalších dnech nad 27 korun.

Prezidenti kritizují

V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června však kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun k euru. Bankéři za rozhodnutí sklízejí kritiku zleva i zprava. Proti intervencím se v minulosti vyslovila podstatná část odborné veřejnosti. Důrazně proti se ozvali i exprezident Václav Klaus či současná hlava státu Miloš Zeman.

Autor: Vladimír BarákFoto: Robert Sedmík, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ