Česko je v čerpání evropských dotací sedmou nejhorší zemí

Ekonomika
2. 5. 2017 17:28
České peníze a eura (ilustrační foto).
České peníze a eura (ilustrační foto).

Česká republika je aktuálně v čerpání evropských dotací sedmá nejhorší ze zemí EU. V rozhovoru to sdělila náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Olga Letáčková. Podle ní však ČR v letošním roce čerpání zrychlila a v žebříčku tři země předstihla. Na konci března měla smluvně zajištěných 24,5 procenta evropských dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o necelých 150 miliard korun.

"Ke konci února jsme přeskočili i některé staré členské země, ať už se jedná třeba o Maltu nebo Itálii, která podobně jako Česko také dostává hodně prostředků. V tomhle jsme se určitě posunuli. Přeskočili jsme tři země za dva měsíce, a to je hodně," uvedla Letáčková.

Podle ní se Česká republika těžko může poměřovat s některými staršími členskými zeměmi, které do rozpočtu více přispívají, než z něj dostávají. Například se sousedním Rakouskem. "Je potřeba si uvědomit, kolik máme peněz a programů. Třeba Rakousko má jeden program, my deset. Když máte zazávazkovat jednu miliardu, tak to uděláte jednodušeji, než my, když jsme měli jen v březnu 35 miliard korun. Takže je potřeba se na to dívat touhle optikou. Spousta zemí má málo peněz, takže jsou schopné to několika projekty naplnit," doplnila náměstkyně.

Objektivnější je podle ní porovnání se zeměmi Visegrádské čtyřky, které do EU vstoupily najednou a v přepočtu na obyvatele dostávají srovnatelný objem peněz. "Tam jsme hned za Maďarskem. Přeskočili jsme Poláky i Slováky," uvedla dále Letáčková.

Od začátku letošního roku se podle ní čerpání výrazně zrychlilo. "První právní akty se uzavíraly na podzim loňského roku. Na začátku prosince jsme byli zhruba na deseti procentech. Jen za březen tam přibylo téměř 35 miliard a poskočili jsme tak téměř o pět procentních bodů," dodala náměstkyně.

Na konci letošního roku chce mít MMR, které je za evropské dotace zodpovědné, pod smlouvami minimálně 40 procent evropských dotací, tedy 244 miliard korun. Celkově má ČR přiděleno 648 miliard korun. V případě, že by do konce roku 2018 nesplnila některá kritéria, může jí Evropská komise 38,6 miliardy korun odebrat.

Pokud jde o porovnání stavu čerpání oproti minulému programovému období, podle Letáčkové se dělá jen velmi obtížně. "Na první pohled by se mohlo zdát, že jsme pomalejší. Ale v minulém programovém období jsme měli jinou strukturu programů. Ta rychlá čísla nám dělaly Regionální operační programy, které měly jednoduché projekty. Ty sektorové programy, řízené z ministerstev, měly pomalejší náběh," dodala Letáčková.

V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Z toho asi čtyři procenta zůstala nevyčerpaných.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , kaprikM

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ