Kvůli embargu na plyn a uhlí z Ukrajiny a Ruska na konci loňského roku začala elektrárna v bulharské Varně, která patří firmě ČEZ, nakupovat uhlí z Vietnamu. Elektrárna těží ze své výhodné polohy v blízkosti přístavu, což snižuje náklady na dovoz uhlí.
K dodavatelům černého uhlí pro skupinu ČEZ přibyla v loňském roce vietnamská státní společnost Vietnam Coal and Mineral Group. „V závěru loňského roku došlo ke krátkodobému embargu na export uhlí z Ukrajiny a Ruska. Dodávky již byly obnoveny,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž, který dodává: „V tomto mezidobí přibyly dodávky z Vietnamu.“
Dovoz vietnamského uhlí se bulharské elektrárně vyplatí kvůli její poloze. „Nachází se v blízkosti přístavu. Možnosti dodávek jsou proto širší,“ uvádí Kříž. Zejména západoevropské země těží z možnosti dovážet černé uhlí z celého světa do svých přístavů, což zlevňuje náklady na dopravu paliva.
Oproti Česku má západní Evropa rozšířené možnosti dodávek uhlí. „Spousta západoevropských elektráren jede na uhlí z Austrálie, Jihoafrické republiky. V poslední době se objevily dodávky z Vietnamu,“ popisuje trh Kříž. Mezi další velké dodavatele na evropský trh patří Kolumbie. Českým firmám se však dovoz uhlí z těchto zemí nevyplatí. „Z ekonomického hlediska není vhodné dovážet australské a jihoafrické energetické uhlí, je to příliš drahé,“ uvádí Petr Paukner, vlastník společnosti Carbounion Bohemia. Ta obchoduje s uhlím na evropských trzích.
Častější přítomnost vietnamského uhlí na evropském trhu je výsledkem zvýšeného vývozu. Jen za prvních jedenáct měsíců loňského roku vyvezl Vietnam 26,7 milionu tun uhlí v hodnotě 829 milionů dolarů. Objem vývozu uhlí se meziročně dramaticky zvýšil o téměř 70 procent. V letošním roce plánuje Vietnam snížení vývozu na přibližně 20 milionů tun, a to kvůli potřebám uhlí pro svůj vlastní průmysl. Mezi největší odběratele patří státy Evropské unie, Čína, Japonsko, Jižní Korea nebo například Brazílie.
Foto: Stringer Shanghai