ČEZ žaluje Sokolovskou uhelnou o 56 milionů

Ekonomika
11. 10. 2012 07:50
Sokolovská uhelná požadovala od ČEZ vyšší ceny za své uhlí.
Sokolovská uhelná požadovala od ČEZ vyšší ceny za své uhlí.

Energetický holding ČEZ žaluje hnědouhelnou společnost Sokolovskou uhelnou o 56 milionů korun plus úroky. Důvodem je rozepře ohledně ceny dodávaného uhlí. Obě firmy se však nyní snaží dohodnout a požádali proto o odložení soudního řízení.

Spor o cenu hnědého uhlí ze Sokolovské uhelné nakonec vyústil v tvrdý konflikt. Sokolovská uhelná (SU) totiž nechtěla za ceny, které jsou podle společnosti nízké, dodávat. "ČEZ loni ustoupil nátlaku SU a splnil její požadavky," uvádí mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "ČEZ v zájmu udržení dodávek tepla pro více než 12 tisíc bytů a řadu dalších objektů, včetně škol, nemocnice a polikliniky částečně ustoupil nátlaku Sokolovské uhelné a začal SU platit jimi požadovanou cenu za uhlí, která však nemá smluvní oporu."

Sokolovská uhelná si na druhou stranu dlouhodobě stěžuje, že dodávala za ceny, které jsou výrazně nižší, než ceny na trhu. "Cena, kterou máme, je na trhu absolutně vybočující," prohlásil již dříve hlavní akcionář Sokolovské uhelné František Štěpánek. "V České republice není žádný jiný dodavatel, který by měl takové podmínky a tak nízkou cenu."

Obě společnosti se však nyní snaží najít smírné řešení. "Nyní pokračujeme v jednáních a se Sokolovskou uhelnou hledáme dohodu, požádali jsme proto společně s nimi o odložení soudního řízení v této záležitosti," dodává mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Firmy budou zcela jistě muset jednat o cenách dodávek. Těžební společnost totiž loni dodávala ČEZ za ceny pod třicet korun za gigajoule, přičemž na trhu se uhlí prodávalo za 40 korun za gigajoule. Zároveň si SU stěžovala na to, že musí platit dopravu uhlí do elektrárny Tisová. "ČEZ doposud platil částku podle platné smlouvy, SU však jednostranně požadovala vyšší částky a při neuhrazení rozdílu pohrozila, že zastaví dodávky uhlí pro Tisovou," říká Kříž.

Rozdílný pohled na ceny uhlí nakonec skončil  soudním sporem, protože ČEZ podal loni v červenci žalobu na Sokolovskou uhelnou. V ní se podle Kříže domáhá "vrácení tohoto bezdůvodného obohacení Sokolovské uhelné na základě nátlaku." V žalobě vyčíslil obohacení na 56 milionů korun plus příslušenství, což jsou například úroky. "Soudní řízení je vedeno u Krajského soudu v Plzni, který ve věci dosud nerozhodl," říká Kříž.

Vzhledem k jednáním obou společností o dohodě ale nakonec nemusí soud vůbec o celé záležitosti rozhodovat.

Navýšení dodávek ze Sokolova

Jednání ČEZ je logické, protože by rád od Sokolovské uhelné odebíral větší množství uhlí, čímž by zvýšil tlak na skupinu Czech Coal Pavla Tykače. Tykačova skupina totiž chce dramaticky zvýšit ceny uhlí a tvrdě se společností ČEZ kvůli tomu bojuje. Obě firmy - ČEZ a Czech Coal - navíc dosud neuzavřely smlouvu o dlouhodobých dodávkách hnědého uhlí.

Vyšší objemy uhlí od SU by se tak tuzemskému energetickému gigantu hodily. "Jednáme se Sokolovskou uhelnou i o množství dalších dodávek uhlí, detaily však nemůžeme sdělovat," prohlásil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Další čtení

ilustrační foto

Řídí už svět umělá inteligence? Výpočet amerických cel prý připomíná její práci

Ekonomika
4. 4. 2025
ilustrační foto

Čína vrací úder USA. Američané teď budou platit dodatečné clo 34 procent

Ekonomika
Aktualizováno: 4. 4. 2025 16:12

Samosprávy loni měly přebytek 52 miliard. Třetí nejvyšší od vzniku Česka

Ekonomika
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ