Energetická společnost ČEZ sníží od 1. ledna cenu silové elektřiny ve svém nejpoužívanějším tarifu Comfort o 15 procent. Na tiskové konferenci to sdělili představitelé firmy. Silová elektřina tvoří asi 45 procent výsledné ceny, zbytek připadá na regulované složky jako poplatek za distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.
O regulovaných složkách ceny elektřiny rozhoduje Energetický regulační úřad (ERÚ), který dosud výši těchto cen na rok 2014 nezveřejnil. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková však už dříve oznámila, že chce snížit cenu za distribuci elektřiny o deset procent. V příštím roce by se také měl snížit příspěvek na obnovitelné zdroje na 495 korun za megawatthodinu z letošních 583 korun za megawatthodinu.
ČEZ na základě informací od ERÚ odhaduje, že jeho zákazníci, kteří elektřinu využívají jen k vaření a svícení, ušetří v příštím roce na elektřině 1214 korun. Zákazníci, kteří elektřinu využívají i k topení pomocí přímotopů, by podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše měli ročně ušetřit 5646 korun.
Podle letošního ceníku ČEZ Comfort platí domácnosti, které elektřinu používají pouze ke svícení, za megawatthodinu elektřiny 1427 korun bez DPH. Oznámené snížení ceny by znamenalo úsporu 214 korun z každé megawatthodiny.
ČEZ zároveň oznámil, že od dnešního dne snižuje platby i u nabídky pevné ceny elektřiny ČEZ FIX. Při nastavení pevné ceny elektřiny do konce roku 2015 by zákazníci měli na silové elektřině ušetřit 20 procent proti letošnímu tarifu Comfort.
"Zákazníci ČEZ prodej tím ušetří minimálně 1,5 miliardy korun," řekl Beneš. "O to budeme mít nižší tržby, než kdybychom tuto slevu neposkytli. Na druhou stranu, my si tím zajišťujeme, že od nás nebudou zároveň zákazníci odcházet. To znamená, že z pohledu investorů to není špatný krok. Ale na globální čísla Skupiny ČEZ to nebude mít žádný dopad," dodal.
Beneš také podotkl, že ČEZ očekává, že v letošním roce zůstane čistý zisk na úrovni 37,5 miliardy korun, jak uváděla už pololetní čísla. Hospodářský výsledek tak podle Beneše nezmění prodej elektrárny Chvaletice skupině Severní energetická, ani negativní trendy na trhu.
Obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda řekl, že ČEZ může zlevnit elektřinu svým zákazníkům v důsledku vývoje na velkoobchodním trhu. Ceny silové elektřiny klesají kvůli nízké ceně uhlí, levným povolenkám na emise oxidu uhličitého a kvůli očekávanému růstu výroby elektřiny z dotovaných obnovitelných zdrojů. "Nicméně je pravda, že poslední dny už se to otáčí a naopak vidíme znovu korekci směrem nahoru. Takže pravděpodobně jsme dosáhli cenového dna, minimálně na nejbližší období," řekl Svoboda.
Energetická společnost E.ON, která působí především v Jihočeském a Jihomoravském kraji, ceník energií pro příští rok zveřejní standardně koncem listopadu. "Letos taxa za silovou elektřinu klesla meziročně o více než pět procent, i v příštím roce se předpokládá její zlevnění," dodal. "Už od září nabízíme produkt Trend 24, kde nabízíme na silové elektřině 12procentní slevu proti standardnímu produktu z řady elektřina. Zákazníci nabídku dostávali začátkem září do schránek," řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. Tuto výhodnou cenu zákazníkům E.ON garantuje do 31. srpna 2015. Nabídka je platná do 30. září 2013.
Společnost RWE, která na trhu s elektřinou působí jako alternativní dodavatel, nechtěla nabídku ČEZ komentovat. "Naši zákazníci však mohou počítat s tím, že přijdeme s vlastní nabídku, která bude také odpovídat aktuálním a očekávaným cenám na evropském trhu se silovou elektřinou. RWE však dlouhodobě nabízí cenu elektřiny o deset procent levnější než stávající dominantní dodavatelé," řekl mluvčí RWE Martin Chalupský.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
ČEZ zlevní od ledna silovou elektřinu o 15 procent
Ekonomika
17. 9. 2013Cena bude snížena v nejpoužívanějším tarifu (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, ČTK , Shutterstock