Mezi českými milionáři drtivě převládají muži. Alespoň podle profilu typického klienta Privátního bankovnictví Komerční banky. Je jím 56letý muž s investovaným jměním okolo 31 milionů korun. Celkem je pak mezi klienty tohoto sektoru banky 88 procent mužů a 12 procent žen.
Z větší části se přitom mezi investory, kteří volí služby privátního bankovnictví, objevují starší muži, kteří před časem začali podnikat a založili prosperující firmu. O své peníze tak pečuje 82 procent první generace podnikatelů. Ve druhé generaci je to pouhých 15 procent a ve třetí tři procenta.
To by se však do budoucna mělo změnit. "Jsme svědky vlny generační obměny ve vedení úspěšných soukromých firem, které vznikly po roce 1989," konstatoval ředitel Privátního bankovnictví Komerční banky Petr Slabý. Předpokládá, že do tří let změní vlastníka třetina českých společností. Usuzuje tak mimo jiné podle toho, že v klientském portfoliu Komerční banky je aktuálně 16 tisíc společností, jejichž vlastníci spadají do věkové kategorie nad šedesát let.
Finanční jmění českých domácností přitom podle Global Wealth Report společnosti The Boston Consulting Group rostlo v předchozích pěti letech v průměru o šest procent ročně a loni dosáhlo 194 miliard dolarů (zhruba pět bilionů korun). Jmění v hodnotě nad sto tisíc dolarů má 200 tisíc českých domácností, tedy asi pět procent. V západní Evropě je to 61 procent domácností a v USA 54 procent. Za dolarové milionáře se může podle BCG prohlásit zhruba deset tisíc českých domácností (0,2 procenta ze všech).
Jmění je podle studie v Česku rozloženo rovnoměrněji mezi lidmi než v dalších zemích. Pět procent nejbohatších Čechů vlastní 45 procent celkového finančního bohatství, v Polsku je to 48 procent, na Slovensku 49 procent, v Německu 52 procent a v USA 77 procent. "Nejde ovšem o české rovnostářství. Menší koncentrace bohatství je také dána kratším obdobím kumulace finančních prostředků. Zatímco Češi měli na bohatnutí jen 25 let, západoevropané o 40 let déle," uvedl manažer pražské kanceláře BCG Vít Pumprla.